Pierwszy odcinek komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek" i bitwa pod Bałakławą. Co jeszcze wydarzyło się 25 października?

25 października 1952 r. Telewizja nadaje

Ewolucja logo TVP (1952-2021)

Dzień przed wyborami do Sejmu PRL z Instytutu Łączności w Warszawie nadany został pierwszy, próbny program Telewizji Polskiej. Półgodzinną muzyczno-baletową etiudę mogli obejrzeć szczęśliwcy mający dostęp do jednego z 24 telewizorów marki Leningrad, znajdujących się wówczas głównie w klubach i świetlicach zakładowych. Na ekranie zobaczyli jedynie obraz, a głos popłynął z radia. Program poprzedziła zapowiedź spikerki Marii Krzyżanowskiej. Regularne, cotygodniowe programy Telewizja Polska zaczęła nadawać w styczniu 1953 r. Dwa lata później emitowała przekaz już dwa razy w tygodniu. Jeśli w 1953 r. było w Polsce ledwie 80 telewizorów, to dwa lata później - już 10 tys.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Pierwsza oficjalna emisja sygnału telewizyjnego w Polsce miała miejsce 26 sierpnia 1939 roku, choć sygnały próbne emitowano już od 1937 roku z nadajnika na najwyższym wówczas w Warszawie budynku, Prudentialu.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Komentarz do szarzy pod Bałakławą zupełnie niefachowy.Jeżeli było 110 zabitych 161 rannych i 58 wziętych do niewoli to straty (tak sie liczy) wyniosły 329 zołnierzy na 666 uczestniczących to ponad 50% strat czyli absolutna kleska!
    @radioluxemburg
    Autor napisał, że nie prawdziwa jest teza o unicestwieniu brygady. Rozumienie tego, co się czyta to rzadka umiejętność.
    już oceniałe(a)ś
    7
    1