Wynalezienie pierwszej długotrwale świecącej żarówki i śmierć "Lalusia" - ostatniego partyzanta podziemia antykomunistycznego. Co jeszcze wydarzyło się 21 października?

21 października 1702 r. Uniwersytet nad Odrą

Cesarz Leopold I Habsburg wydał tzw. Złotą Bullę, którą powołał do życia jezuicki Uniwersytet Leopoldyński we Wrocławiu, który wówczas nazywał się Presslaw. Początkowo miał on dwa wydziały: filozoficzny i teologiczny, ale jezuici starali się także o utworzenie prawa i medycyny, czemu sprzeciwiła się protestancka rada miasta. Zakonnicy dali wyraz swym aspiracjom, stawiając na balustradzie jednego z tarasów cztery figury symbolizujące fakultety: teologię (z krzyżem i księgą), prawo (z wagą i tiarą papieską), medycynę (z laską Eskulapa) i filozofię (z globusem i cyrklem). Dopiero od 1811 r., po połączeniu Leopoldiny z protestanckim uniwersytetem Viadrina we Frankfurcie n. Odrą, kształcili się tu medycy i prawnicy. Dziś uniwersytet łączy tradycje uczelni niemieckiej i uniwersytetu Jana Kazimierza w Lwowie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Czyli jednak Edison, a nie Łodygin...
    już oceniałe(a)ś
    3
    0