Złoty medal Haliny Konopackiej i śmierć Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Co jeszcze wydarzyło się 31 lipca?

31 lipca 1924 r. Lex Grabski

Tak nazywano ustawę regulującą zasady działania szkolnictwa w przypadku mniejszości narodowych. Prawo, które tego dnia weszło w życie, przeforsował rząd Władysława Grabskiego, a jej twórcą był Stanisław Grabski, brat premiera i minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego. Ustawa wprowadzała m.in. szkoły dwujęzyczne, ale szczegółowe zapisy prowadziły do ograniczenia nauki w językach mniejszości. Wystarczyło, że 20 rodziców opowiedziało się za nauczaniem w języku państwowym i odbywało się ono tylko po polsku. Ustawa zabraniała istnienia w jednej miejscowości odrębnych szkół polskich i ukraińskich. W odpowiedzi przedstawiciele mniejszości zaczęli zakładać szkoły prywatne.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Odnośnie " lex Grabski": szkoda że Polacy którzy tak heroicznie walczyli z germanizacją i rusyfikacją, wykazali tak mało zrozumienia dla prawa Ukraińców i Białorusinów do nauczania w swoim języku...na podlasiu są historie o Białorusinach szykanowanych za nauczanie w języku Białoruskim.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    Ustawa Grabskiego mówi inaczej - jeśli było co najmniej 40 osób chętnych aby uczyć się w języku mniejszości, to szkoła była dwujęzyczna. A jeśli chętnych aby uczyć się po polsku było mniej niż 20, to jedynym językiem wykładowym był język mniejszości. Mowa oczywiście o podstawówkach, w liceach nauka była po polsku, ale też większość ludności miała kontakt jedynie z podstawówką.

    Możliwe, że z wykonywaniem tej ustawy było różnie, ale artykuł tego nie mówi. Zawiera natomiast nieprawdziwe stwierdzenie, że na żądanie 20 rodziców uczono tylko po polsku.
    @pizystrat90
    Nie tylko możliwe, ale pewne. W praktyce szkoły z nauczaniem w języku mniejszości były dyskryminowane.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Szanowny Autorze! Czy w ogóle czytałeś tę ustawę? Tu link: dziennikustaw.gov.pl/du/1924/s/79/766 Ustawa powierza samorządowi ustalenie języka w szkołach z tym zastrzeżeniem, że musi być odpowiednia liczba zainteresowanych nauką w danym języku dzieci.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0