Bitwa pod Mątwami i wyprodukowanie pierwszej wody kolońskiej. Co jeszcze wydarzyło się 13 lipca?

13 lipca 1666 r. Bitwa pod Mątwami

Kilkunastotysięczna armia byłego hetmana polnego koronnego Jerzego Lubomirskiego pokonała pod Mątwami (dziś to część Inowrocławia) około 20-tys. wojska króla Jana Kazimierza. Tzw. rokosz Lubomirskiego wybuchł rok wcześniej - szlachta sprzeciwiała się reformom planowanym przez króla, m.in. elekcji vivente rege, czyli za życia monarchy. Jan Kazimierz i jego żona Ludwika Maria Gonzaga dążyli do osadzenia na polskim tronie francuskiego kandydata księcia Henryka Kondeusza. Szlachta nie chciała ani jego, ani zasady vivente rege, którą uważała za pogwałcenie swej „złotej wolności". Lubomirski w wojnie z królem uzyskał poparcie Habsburgów. Efektem rokoszu było zablokowanie reform i spadek autorytetu Jana Kazimierza, który dwa lata później abdykował.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Po bitwie pod mątwami Rokoszanie dobijali rannych i nie brali jeńców, zginęła w niej cała doborowa dywizja Czarnieckiego , znakomici żołnierze, weterani z " potopu" i wojny z Rosją...Sobieski który był w armi królewskiej, pisał w liście do Marysieńki: " okrucieństwa były takie że nie znajdziesz ich nawet między kozakami i tatarami. Bo nie tylko rannych dobijali, to jeszcze nad umarłymi pastwili się, że nie było ciała bez dwudziestu ran"...
    @marekpoplawski
    Można więc powiedzieć, że spadkobiercami Rokoszan jest dzisiejsza hołota kibolska.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Był kiedyś " spór o historię " odnośnie Rokoszu Lubomirskiego. Król jan kazimierz chciał połączyć głosowanie w Sejmie większością głosów w pakiecie z elekcją vivente rege. A na to Sejm nie mógł zgodzić się bo zakaz vivente rege był częścią artykułów Henrykowskich czyli zbioru kardynalnych praw rzeczpospolitej które zaprzysięgał każdy monarcha...ale królowa która była chyba dominującym partnerem w tym związku, bardzo chciała rodaka na tronie w Warszawie, i król uparł się by połączyć te dwie sprawy. Szkoda, bo na zniesiesienie liberum veto była wtedy szansa.
    @marekpoplawski
    Taka szansa byla wielokrotnie...zawsze zmarnowana.
    Ba. Samo "wprowadzenie" liberum veto bylo w zasadzie niedopatrzeniem
    już oceniałe(a)ś
    1
    0