Radziecki marszałek Michaił Tuchaczewski został rozstrzelany i powiodła się jedyna ucieczka z Alcatraz. Prawdopodobnie. Co jeszcze wydarzyło się 11 czerwca?

11 czerwca 1429 r. Triumf Joanny d’Arc pod Jargeau

W maju 1429 r., w krytycznym momencie wojny stuletniej, cała Francja na północ od Loary znalazła się pod angielską okupacją. Za sprawą heroicznej postawy Joanny d’Arc udało się jednak odblokować oblężony Orlean, ostatnią przeszkodę na Loarze do zajęcia południa kraju. Delfin Francji Karol VII przyznał wówczas Joannie dowództwo armii księcia Jana II d’Alençon i udzielił zgody na odbicie innych przepraw na rzece. Zdobycie Jargeau, gdzie Joanna pokazała niezwykły heroizm, był pierwszym etapem tego marszu. Francuzi wkrótce odbili Dolinę Loary, a 17 lipca Karol VII koronował się w Reims na króla. Rok później Joanna wpadła w ręce wroga, a w maju 1431 r. Anglicy spalili ją na stosie w Rouen.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Po raz kolejny autor wybiera niektóre mało ważne wydarzenia np: awans jakiejś płyty na I miejsce listy przebojów. W tym dniu w 1694 miała miejsce bitwa pod wisą Hodów na obecnej Ukrainie, nazywana polskimi termopilami. 100 Husarzy i 300 pancernych odparło atak 40 tys. Tatarów , którzy najechali ówczesne polskie ziemie w celu pozyskania jasyru. Heroiczna obrona spowodowała zatrzymanie najazdu tatarskiego.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Te podniosłe słowa Tuchaczewskiego to raczej piękna legenda. Stalin nie dawał swoim ofiarom szansy na takie wystąpienia. Według najbardziej prawdopodobnej wersji, Tuchaczewskiego wywabił z celi główny kat NKWD Wasilij Błochin słowami:" towarzysz Tuchaczewski proszony jest do biura politycznego"... marszałek wyszedł z celi szczęśliwy że dostał szansę oczyszczenia się z absurdalnych zarzutów...I wtedy Błochin strzelił mu w potylicę.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    <<< Wprawdzie przegrał on bitwę pod Warszawą w sierpniu 1920 roku, ale i tak przez lata uważany był za jednego z najzdolniejszych radzieckich dowódców. >>>

    Skądinąd trudno powiedzieć dlaczego, bo zarówno w dowodzeniu w polu, jak i w administrowaniu armią był - obiektywnie rzecz biorąc - raczej partaczem.
    @kapitan.kirk
    Gdyby Stalin nie sabotował jego rozkazu o wysłaniu konarmi Budionnego pod Warszawę to " cud nad Wisłą " nie byłby tako pewny... poza tym rozumiał że w przyszłej wojnie będę ważne dywizje pancerne w przeciwieństwie do budionnwego który powtarzał że " konik to grunt"... no i tle Woroszylowa o którym ktoś powiedział " wszyscy znamy Klima. To dobry chłopak ale na dowódcę kompani a nie całej armi "... Tuchaczewski to był rzeczywiście tytan intelektu i strategii. Ciekawie pisze o tym Paweł Wieczorkiewicz w książkach o sprawie Tuchaczewskiego i wielkiej czystce w armi czerwonej.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0