Kościół chciał, żeby był patronem spowiedzi, ale prosty lud wolał, żeby stał na mostach i strzegł przed powodzią.
Opinie publikowane w serwisie wyrażają poglądy osób piszących i nie zawsze muszą odzwierciedlać stanowiska całej redakcji

Kult świętych od dawna fascynuje historyków, bo jest doskonałym barometrem zmian kultury. Zmienia się w zależności od potrzeb i emocji ludzi różnych epok. Weźmy św. Jana Nepomucena, o którym przypomniała niedawno Beata Maciejewska, pisząc o zniszczeniu przez powódź figury na moście w Lądku-Zdroju.

Jan z Pomuka żył w II połowie XIV wieku i był kanonikiem praskim, współpracownikiem biskupa Jana z Jenštajnu. Biskup wdał się w ostry konflikt z królem Czech Wacławem IV i ofiarą padł jego współpracownik. W roku 1393 król kazał go zabić, a ciało wrzucić do Wełtawy z mostu praskiego. W XV wieku rodzinną miejscowość Jana (niedaleko Pilzna) zaczęto nazywać Nepomuk – stąd po czesku Jan Nepomucký, a po łacinie Johannes Nepomucensis, co przetłumaczono na polski jako Jan Nepomucen.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Spowiedź indywidualna to aberracja, wymysł autorytarnego katolicyzmu, który potrzebuje wszechogarniającej kontroli nad ludem. W protestantyzmie tego nie ma, tam spowiada się publicznie (przez wypowiedzenie formuły, co zresztą zachowano też w celebrze katolickiej), a relacja z Bogiem nie jest pośredniczona przez kleryka - zresztą, na logikę, czemu by miała być. Czy ludzie tzw. świeccy są ubezwłasnowolnieni, że potrzebują pasterza-transmitora?
    @Rajanaah
    Spowiedź ogólna dot. wyznawania grzechów powszednich, lekkich. natomiast ta uszna dot. poważnych przewinieni i ciężkich grzechów (śmiertelnych).
    już oceniałe(a)ś
    1
    17
    @jle_ffm1
    Tak, no to w którym kanonie jest tak napisane ?
    Spowiedź douszna i całe te brewerie została wymyślona by kontrolować politykę i społeczeństwa, bo była pierw skierowana do możnych. To król, książę itd. posiadali swoich spowiedników by ci z kolei "zachowując tajemnice" informowali swoich biskupów i papieża.
    A później dopiero trafiła "pod strzechy" tu tez robiono z niej użytek, co wyszło choćby w dokumentach UB, SB, WUSW.
    już oceniałe(a)ś
    21
    2
    @NonNobis
    W pierwszych latach/wiekach chrześcijanie stosowali spowiedź publiczną, tzn. człowiek wyznawał przed całym zgromadzeniem na głos swoje grzechy i nakładana była na niego pokuta i dopiero po jej publicznym odprawieniu był dopuszczany do obrządków. Dopiero ok, VII w. zaczęto stosować spowiedź indywidualną (uszną).
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    @jle_ffm1
    W sumie ja o tym, że spowiedź tak jak i celibat to przykład partykularnych unormowań kościoła hierarchicznego, który nie ma odzwierciedlenia w Piśmie. Podobnie jak kult świętych, co może podpadać pod naruszenie 1 przykazania : Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną" .
    Bo czy idąc dajmy na to niebezpieczną kładką mam Nepomuka prosić o pomyślną przeprawę, czy starczy jak Boga poproszę ?
    Z takim postępowaniem nie zgadzają się właśnie protestanci.
    już oceniałe(a)ś
    11
    1
    @Rajanaah
    Skąd się wzioął się ten "kleryk"? W którym miejscu w relacji z Bogiem pośredniczy "kleryk" ?
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @NonNobis
    Jak to nie ma odzwierciedlenia w Piśmie? A słowa samego Jezusa do uczniów: (J,22) "Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane»" albo "Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie." (Jk 5,16)?
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @jle_ffm1
    Poslozyles sie wyrywkiem! To jest manipulacja!
    Tu chodzi o odpuszczenie tym ktorzy zgrzeszyli wobec NAS.
    Bo jak tam dalej idzie?
    Piotr pyta a ile razy, (cytuje z pamieci), mam odpuscic temu ktory zgrzeszyl wobac mnie? Czy az siedem razy........
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @Ziggy
    Jest to urywek z Jana 20,19 (już po zmartwychwstaniu Jezusa) i dot. nadanej uczniom mocy odpuszczania grzechów a ten powyżej przytoczony pochodzi z Mateusza 18,21 i dot. przebaczania tym którzy nam zawinili. I niczym nie manipuluję, sprawdź samemu.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @jle_ffm1
    "komu odpuscicie...." nie znaczy, ze ktos, powiedzmy ksiadz, moze odpuszczac grzech ktory nie zostal popelniony wobec niego.
    Tak jak w ewangieli wg Mateusza mozna odpuszczac tylko tym ktorzy zgrzeszyli wobec NAS!
    Czy Pan Jezus czy ktorys z jego apostolow spowiadal ludzi?
    Nie.
    Dzieki za wymiane zdan.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @Ziggy
    Ależ oczywiście że Jezus odpuszczał grzechy (np. Mk2,5 "Jezus, widząc ich wiarę, rzekł do paralityka: «Synu, odpuszczają ci się twoje grzechy»" i dalej "Otóż, żebyście wiedzieli, iż Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów"). Jezus nie musiał słuchać wyznawania grzechów bo znał danego człowieka na wylot i wiedział co w nim siedzi. Apostołowie (w listach Jana, Jakuba też mowa o wyznawaniu grzechów) czy też kapłani nie widzieli/widzą wnętrza człowieka, więc człowiek musiał wyznać je albo publicznie przed całym zgromadzeniem (jak to miało miejsce w początkach chrześjaństwa) albo jak obecnie przed spowiednikiem (to po zmianie w późniejszych wiekach) tak aby ten mógł rozeznać materię popełnionych grzechów (to jest przecież logiczne), zadać pokutę i potem udzielić rozgrzeszenia (lub go nie udzielić).
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Podwójnego Nepomucena trzema głowami św. Wojciecha przebijam.
    już oceniałe(a)ś
    18
    0
    Ciekawe jestem, który święty jest patronem orgii na plebaniach. Święty Dupcenty?
    już oceniałe(a)ś
    17
    1
    Praktyka spowiedzi to działania wywiadowcze kk.
    już oceniałe(a)ś
    13
    1
    A może Jan Nikomu ne pomuk.
    już oceniałe(a)ś
    11
    1
    esejyki Janowskiego, to najpiękniejsze fragmenty w wyborczej
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    Podobno po tym można poznać świętego że może być w dwóch miejscach na raz.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    W Irlandii także są teorie że było dwóch Patryków: najpierw Patryk Palladiusz, Rzymian lub zromanizowany Gal, a po nim ewangelizację Irlandii przejął Patryk Bryton....z tych dwóch Patryków po wiekach powstał jeden święty Patryk patron Irlandii...pisze o tym Stanisław Grzybowski w książce " historia Irlandii ".
    już oceniałe(a)ś
    4
    1