Rzymskie prawo karało surowo korupcję wyborczą. Grzywna groziła nawet osobom, które w imieniu kandydatów organizowały uczty, rozdawały podarunki czy obiecywały zmniejszenie ciężarów publicznych.

W kampanii jedni walą cepem, inni decydują się na wyrafinowaną szermierkę, ale każdy chce zadać przeciwnikowi śmiertelny cios. Ponad 2 tys. lat temu Kwintus Tulliusz Cyceron napisał poradnik dla kandydata na najwyższy urząd republiki rzymskiej. Jego starszy brat Marek starał się o konsulat, poradnik miał przedstawić go w korzystnym świetle i przekonać wyborców, że kampanię będzie prowadził uczciwie. Bez przemocy, przekupstwa i manipulacji procedurami, zdobywając przychylność obywateli uprzejmą rozmową oraz pochlebstwami, pokazując im, że są traktowani jak partnerzy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Sebastian Ogórek poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "W Pompejach zachowało się 2500 afiszy wyborczych. Kandydaci nie obiecywali nowych dróg ani niższych podatków"

    Pisowcy by obiecali nowe drogi, niższe podatki oraz postawienie płotu wokół Wezuwiusza
    @PiekielnyPedro-dawniej.666
    I że Wezuwiusz na pewno nie wybuchnie - bo go pilnują, ale gdyby jednak wybuchł, to raz-dwa ugaszą przy pomocy niewolników konsula. No i koniecznie geotermię przy świątyni Wulkana (albo i Jowisza).
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @hubba_hubba
    no i gdyby jednak wybuchł, to wiadomo też czyja to byłaby wina.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @PiekielnyPedro-dawniej.666
    A erupcja to oczywisty spisek Donaldusa Tuskonniusza i Brukseli...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Możliwe, że to już koniec naszej republiki i początek jakiegoś cesarstwa, przy czym nie ma co liczyć na kogoś w rodzaju Juliusza Cezara czy Oktawiana Augusta. Ewentualnie od razu przeszliśmy do czasów Hunów i Wandalów.
    @kratker
    Wandale przyszli wlasnie z naszych obecnie polskich tetenow, czyli wszystko sie zgadza, wracaja do paleo-polskosci
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    ???? Pani redaktor... w teori to w Republice rzymskiej były rzeczywiście takie prawa antykorupcyjne, natomiast w praktyce schyłek republiki to jawne kupowanie poparcia za pieniądze. Pod koniec drugiego wieku p.n.e król numidi Jugurta po wizycie w Rzymie powiedział że mógłby przekupić połowę senatu. Gdy osławiony hulaka i utracjusz niejaki Cezar zgłosił swoją kandydaturę w wyborach na prestiżowy urząd " pontifex maximus ", to nawet w tamtych czasach wszystkim " opadły szczęki "... ale Cezar rzucił na rynek wyborczy takie sumy pożyczone od lichwiarzy że głosowały na niego wszystkie kurie. " dziś wygram albo będę w więzieniu za długi " powiedział do matki w dniu wyborów. Starożymskie cnoty i wartości odchodziły w przeszłość wraz z podbojami: ok. 280 roku p.ne. jeden z wodzów w czasie trumfu po wygranej wojnie pędził przed sobą stado krów...jako zdobycz wojenną....130 lat później po zniszczeniu kartaginy łupy szły w tysiące niewolników plus innej zdobyczy. W takiej atmosferze trudno być " nieprzekupnym" w polityce gdy widzisz jak wszyscy wokół ciebie żyją inaczej.
    @marekpoplawski
    Starorzymskie, przepraszam za " ordynarny" błąd " podpowiadacza wyrazów "
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @marekpoplawski
    Demokracja rzymska stała się ofiarą własnego sukcesu. Dopóki Rzym walczył w Italii z własnymi sąsiadami ustrój był wydajny i dość sprawiedliwy. Kiedy zaczął podbijać oddalone prowincje zwycięzcy wodzowie i ściągający podatki publikanie bogacili się ponad miarę a zmuszeni do służby wojskowej chłopi ubożeli gwałtownie gdyż nieobecni nie byli w stanie zadbać o swoje gospodarstwa, które tracili za długi i jako bezrobotny proletariat trafiali do Rzymu. TO MUSIAŁO stworzyć gigantyczną korupcję. A mnogość edyktów w nią wymierzonych tylko potwierdza fakt, że republika była wobec niej kompletnie bezradna (czego Panie Maciejewska zdaje się nie rozumieć). Wzbogaceni na wyprawach wodzowie nie tylko korumpowali na potęgę ale i przekształcili dotychczasową armię obywatelską w swoje prywatne armie. I to było główną przyczyną upadku republiki.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @pawelekok4
    Pani nie Panie, znowu ten podpowiadacz.:)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @pawelekok4
    Znam to :)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    proste przemawia do ludków, którzy za złotego zęba gotowi zatłuc bliźniego kłonicą albo spalić go żywcem w stodole - byle nie swojej
    a takich ci nad Wisłą dostatek
    już oceniałe(a)ś
    22
    3
    język żula spod PRLowskiej budki z piwem, tyle wyniósł z czasów komuny, która go wykształciła i nawet doktorat zafundowała. "Granice mojego języka są granicami mojego świata" to przekaz dla wszystkich hejterów żuli
    @R1212
    Kto???
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @tghyujki
    “The limits of my language mean the limits of my world.” – Ludwig Wittgenstein
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @tghyujki
    “The limits of my language mean the limits of my world.” – Ludwig Wittgenstein
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    "" dziś wygram albo będę w więzieniu za długi " powiedział do matki w dniu wyborów."

    Piękne! Jaka piękna katastrofa DEMOKRACJI!
    @tghyujki
    Czyż to samo nie powie większość kandydatów PiS'u 15 października rano?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    A czy można w trybie wyborczym zaskarżyć kłamstwo pytania "referendalnego" o zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
    Czy sąd może zarządać okazania dokumentu mówiącego o PRZYMUSOWYM mechanizmie?
    @lukasiklukasic
    zażądać, poprawka
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @lukasiklukasic
    Nie można, bo referendum to nie wybory i prawo wyborcze go nie dotyczy.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @lukasiklukasic
    a co to jest biurokracja europejska? Ja nie znam takiego urzędu, takiej nazwy jakiegos organu. Może ściślej panie prezesie, bo jak zwykle dookoła tematu
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Tamta demokracja powinna być wzorem. Niestety, wypaczenia...
    już oceniałe(a)ś
    5
    0