Sowiecko-niemiecka współpraca zaczęła się niemal natychmiast po zakończeniu pierwszej wojny światowej. W początkach 1919 r., gdy rozpoczynały się obrady konferencji w Wersalu, a silne niemieckie wojska tzw. Ober-Ostu wciąż stacjonowały na Wschodzie, już trwała, choć nie była jeszcze w żaden sposób sformalizowana. Kiedy bowiem Niemcy zaczęli się ze Wschodu wycofywać, opuszczane tereny i sprzęt wojskowy, którego nie byli w stanie zabrać, przekazywali nie tworzącym swoje państwo Polakom, lecz właśnie bolszewikom.
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Czy Niemcy rzeczywiście były pierwszym państwem kapitalistycznym, który uznał Związek Radziecki? 1. W kwietniu 1922 r. nie było jeszcze Związku Radzieckiego. Związek Radziecki powstał na podstawie umowy z 30 grudnia 1922 r. Umowę w Rapallo Niemcy podpisały z Rosją Radziecką.
2. Polska podpisała z Rosją Sowiecką traktat ryski jeszcze w 1921 r., w tymże roku wymieniono przedstawicieli dyplomatycznych, podobnie z Ukrainą Sowiecką. Są jeszcze państwa bałtyckie, które podpisały traktaty pokojowe z Rosją Sowiecką wcześniej jak Estonia (20 lutego 1920), Litwa (12 lipca 1920), poza tym traktat o przyjaźni w 1921 r. podpisała Turcja.
Ponadto książek o tym układzie i współpracy sowiecko-niemieckiej jest wiele, również opublikowanych w Polsce. Wspomnieć można chociażby tak samo zatytułowaną pracę: Sebastian Haffner, Diabelski pakt: z dziejów stosunków niemiecko-sowieckich 1917-1941, Lublin 1994, którą mam na półce. Tytuł byłby więc plagiatem.
dr hab. Jan Pisuliński prof. UR, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego
Ale o ile dobrze widzę zdanie o "pierwszym państwie kapitalistycznym" to jest cytat z książki. Jej autor widać nie traktował Polski wówczas jako "kraju kapitalistycznego". I to nie jest ksiązka "o tym układzie", ale o 20 latach współpracy, co jest napisane
No i nie jestem pewny czy rzeczywiście "silne niemieckie wojska tzw. Ober-Ostu wciąż stacjonowały na Wschodzie" w czasie, gdy podpisywano układ z Rapallo
Trzeba jednak czytać ze zrozumieniem
"sowiecko-niemiecka współpraca zaczęła się niemal natychmiast po zakończeniu pierwszej wojny światowej. W początkach 1919 r., gdy rozpoczynały się obrady konferencji w Wersalu, a silne niemieckie wojska tzw. Ober-Ostu wciąż stacjonowały na Wschodzie, już trwała, choć nie była jeszcze w żaden sposób sformalizowana."
Stały w 1919 ,a nie w czasie gdy podpisywano Rapalla