"Nie walczyliśmy w obozie o pojęcie Ojczyzny albo o przebudowę wewnętrzną człowieka, walczyliśmy o miskę zupy, o miejsce do spania, o kobiety, o złoto i zegarki z transportów". Znów ukazała się książka "Byliśmy w Oświęcimiu", wspomnienia z Auschwitz.

Te słowa napisał tuż po wojnie Tadeusz Borowski, współautor wznowionego właśnie po wielu latach przez Wydawnictwo Słowne tomu opowiadań „Byliśmy w Oświęcimiu", wspomnień z Auschwitz.

Trzej więźniowie: Borowski, Krystyn Olszewski i Janusz Nel Siedlecki, pod koniec wojny mieszkali na jednym obozowym bloku. W miarę zbliżania się Armii Czerwonej byli przenoszeni do kolejnych obozów. Wolności doczekali w KL München-Allach, filii Dachau, wyzwolonej 30 kwietnia 1945 r. przez żołnierzy 7. Armii Amerykańskiej, którym zresztą dedykowali swoje wspomnienia spisywane na gorąco w obozie przejściowym.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Świetny test. A przy okazji bardzo potrzebny. Do książki Borowskiego i jego współtowarzyszy niewielu pewnie zajrzy, tymczasem trzeba zmieniać postrzeganie wojny. Relacje porasta fałszywa legenda - nie są od niej wolne nawet kompendia historyczne. Mamy herosów bez skazy, tymczasem uczestnicy wojennych wydarzeń nie bez przyczyny są nękani traumami do ostatnich chwil życia.
    @janina.krakowowa
    Dobry tekst, zgoda, ale clickbaitowy tytuł na stronie głównej wyborcza(.)pl zdecydowanie niekonieczny. Zwłaszcza że wspomniana w nim córka Tadeusza Borowskiego żyje do dziś - i może należałoby jednak uszanować jej uczucia?
    już oceniałe(a)ś
    15
    1
    Znakomity tekst.
    już oceniałe(a)ś
    135
    1
    Obowiązkowa lektura dla Bąkiewicza i jego koleżków
    @Grzegorz1207
    Ci zrobiliby kariere jako funkcyjni, przynajmniej Kapo.
    już oceniałe(a)ś
    37
    1
    @Grzegorz1207
    Broń boże! Bąkiewicz dostałby instrukcję, jak wykończyć muzułmana przy pomocy pałki na gardle. Ci, którzy czytali Borowskiego, wiedzą o co chodzi.
    już oceniałe(a)ś
    29
    0
    @Grzegorz1207
    Naiwnie zakładasz że oni praktykowali słowo pisane po zakończeniu tajnych kompletów, bo w podstawówce się na nich "uwzieli".
    już oceniałe(a)ś
    15
    1
    @Grzegorz1207
    ten facet nie czyta, niekumaty
    już oceniałe(a)ś
    18
    1
    @Grzegorz1207
    Sądzi Pan że byliby w stanie zrozumieć?
    już oceniałe(a)ś
    12
    1
    @Grzegorz1207
    dla czarnka też
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    @Grzegorz1207
    Tan pan to pewnie oprócz elementarza nic innego w życiu nie przeczytał.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Bardzo wielu z tych, co przeżyli, później odbierało sobie życie. Takim byli np Bogdan Wojdowski czy Jerzy Kosiński. To głęboka trauma, z której nie można sie było wyzwolić.

    Słowa: "Za drutami walczyłem tylko o przetrwanie. To nie było żadne bohaterstwo. Zazdrościłem swoim kolegom, którzy walczyli i ginęli w powstaniu warszawskim.", jak sądzę, równie dobre odnoszą się do osób umieszczanych w gettach - szczególnie w okresach ich likwidacji. Wtedy już nic sie nie liczyło, tylko jak uratować siebie i swoich najbliższych.
    @kociol
    a niby co innego miałoby się liczyć?
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    @kociol
    A co ma wspólnego Kosiński z wojenną traumą? Po wydaniu książki nie chciał się spotkać i wyjaśnić kontekst Malowanego ptaka osobom, które go ukrywały.
    A po drugie kopiował Dołęgę Mostowicza.
    już oceniałe(a)ś
    9
    6
    Wstrząsający materiał. Świetne pióro, Borowski byłby dumny. Gratulacje.
    już oceniałe(a)ś
    77
    1
    Wypadałoby wspomnieć Grzesiuka i Pięć lat kacetu
    @mossebo
    Dokładnie. To także pozycja obowiązkowa.
    już oceniałe(a)ś
    26
    0
    @Redrum
    Jak dokładnie?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Świetnie napisane. Dziękuję.
    już oceniałe(a)ś
    52
    0
    Nazizm należy wytępić.
    @Tenare24
    To dlaczego nikt nie lubi Putina, który to robi?
    już oceniałe(a)ś
    5
    31
    @e.olsen
    bo on niczego nie tępi tylko zastępuje jeden nazizm drugim.
    już oceniałe(a)ś
    17
    1
    @Tenare24
    Oczywiście, że trzeba, zwłaszcza ten ruski, ale nie tylko. Naziści, ta nazwą wzięła się od NSDAP czyli: Narodowo- Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotniczej. Wypisz wymaluj Ruscy a i w Polsce znajdziesz Narodowców a zarazem rozdających pieniądze swojej klienteli, po socjalistycznemu.. Hitler też używał określenia Suweren.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0