Bakteriolodzy siedzieli przy wspólnym stole, a ja z boku przy biurku. Sytuacja była dość surrealistyczna, bo gdy oni zagłębiali się w teoretycznych debatach o topologii czy analizie funkcjonalnej, ja musiałem pilnować zegara, żeby wszy opite ponad miarę profesorską krwią nie popękały. Rozmowa z prof. Wacławem Szybalskim, współpracowniku prof. Rudolfa Weigla.

Wacław Szybalski (ur. w 1921 r.) jest biotechnologiem i genetykiem molekularnym. Przed wojną skończył chemię na Politechnice Lwowskiej, w 1949 r. obronił doktorat na Politechnice Gdańskiej. W tym samym roku wyjechał do Danii, a następnie do USA. W latach 1960-2003 był profesorem onkologii na Uniwersytecie Wisconsin w Madison. Założył pismo poświęcone genetyce „Gene” i przez 20 lat był jego redaktorem naczelnym.

Wywiad jest fragmentem książki Mariusza Urbanka „Profesor Weigl i karmiciele wszy”, która ukazała się 3 października nakładem wydawnictwa Iskry

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Marcin Ręczmin poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "– Proszę pana, on był lwowiakiem i, mówiąc po lwowsku, miał to w d…" - Charakterni ludzie.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    O prof. Szybalskim napisano powyżej "Przed wojną skończył chemię na Politechnice Lwowskiej". W r. 1939 miał lat 18, a studia rozpoczął we Lwowie jeszcze pod okupacją sowiecką.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Ale w treści artykułu wszystko jest wyjaśnione. Mature prof. Szybalski zdał w 39 roku, w sławnej „ósmej budzie”. To szkolny kolega mojego Ojca. Tata wspominając szkolne czasy mówił ze to po prostu genialny człowiek i ze szczesciarzowi udało sie wykorzystać w pełni swój talent.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    prof zybalskie skonczyl gimnazjum tuz przed wojna a podczas okupacji sowieckiej a potem niemieckiej studiowal na Wydziale Chemii Politechniki Lwowskiej, a w 1949 uzyskal doktorat juz w Polsce.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    To jakieś chore.
    @espero
    Dzięki temu uratowano wiele istnień. Profesor Weigl był tak uznanym naukowcem, że bali się go ruszyć nawet Hitlerowcy nie chcąc stracić jego wiedzy. Przed II wojną światową nawet proponowali mu Niemieckie obywatelstwo a po odmowie urażani zablokowali Nobla dla niego (potem zablokowali go komuniści). Ten człowiek dzięki hodowli wszy, uratował wielu ludzi z AK bo, zatrudnieni do tego byli nietykalni (tak bardzo ceniono szczepionki dzięki nim uzyskane) a Weigl sam osoby do prowadzenia hodowli typował
    już oceniałe(a)ś
    7
    0