Była królewną i żoną królewicza, jednak wybrała lokaja. Odziedziczyła wielki majątek, ale więcej zarobiła własną pracą. Fundowała kościoły i wychowywała nieślubne dziecko. Marianna Orańska robiła, co chciała. Do dziś wielu wielbicieli pielgrzymuje do jej pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim

Cała Europa o niej plotkowała, wiele drzwi było przed nią zamkniętych, szczególnie w Prusach, którymi rządzili szwagrowie. Nie przejmowała się, bo potrafiła zdobyć uznanie ludzi. Dla jednych ladacznica, dla drugich święta „matka ubogich”.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim na Dolnym Śląsku, jedno z ostatnich dzieł sławnego pruskiego architekta Karla Friedricha Schinkla budowane 33 lata za milion talarów (równowartość prawie trzech ton złota), robi duże wrażenie.

Ale jego gospodyni jeszcze większe, bo Marianna Orańska przerosła swoją epokę.
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    <<< Gdy w 1848 r. w czasie Wiosny Ludów oddział 200 mężczyzn usiłował splądrować i zniszczyć pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, robotnicy i rzemieślnicy stanęli w obronie majątku królewny, a przede wszystkim dobrego miejsca pracy. Napastnicy odstąpili. >>>

    Podobny przypadek miał miejsce w Okocimiu podczas rabacji galicyjskiej w 1846, kiedy to robotnicy słynnego browaru obronili właściciela, barona Goetz-Okocimskiego przed najściem uzbrojonych chłopów.
    Pzdr
    już oceniałe(a)ś
    17
    0
    Niestety perła architektury i bodaj najdroższy pałac w Europie stał się po wojnie perłą szabrownictwa, wandalizmu i pogardy dla "niesłusznej" historii i kultury.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    Zamiast: "królem Zjednoczonych Niderlandów, Holandii i Belgii" -
    winno być: "królem Zjednoczonych Niderlandów (czyli obecnej Holandii i Belgii) oraz Luksemburga".
    Pozdrawiam :)
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Dlaczego w informacji o pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim pomija się rolę osoby, która dzierżawiła pałac (a właściwie ruiny) od lat 80.tych do 2010 roku, czyli śp. p. Włodzimierza Sobiecha? Gdyby nie ten człowiek, który wszystkie swoje pieniądze wydał na ratowanie tego zabytku, to obecne władze nie miałyby czego odbudowywać. Może robił to nie do końca fachowo, ale za to z uporem i na przekór wszelkim przeszkodom stawianym przez lokalne władze. Szczegóły do doczytania w googlach.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Warszawiacy mogą marmury z pałacu w Kamieńcu podziwiać w pałacu kultury.
    @lessie111
    ??
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @lessie111
    Raczej w zamku królewskim.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @korektor11
    Pałacu Kultury
    już oceniałe(a)ś
    0
    0