Maria Skłodowska-Curie zmarła na anemię aplastyczną wywołaną promieniowaniem, córka Marii Irena - na białaczkę. Wiele lat wcześniej rad uznawano za panaceum, firmy bez skrupułów zarabiały na wierze w cudowną moc radowego promieniowania.

W 1896 r. Henri Becquerel (1852-1908), badając fluorescencję rud uranu, odkrył zjawisko radioaktywności. Idąc tym tropem, Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) stwierdziła, że smółka uranowa promieniuje bardziej niż czysty uran, więc musi zawierać składnik, który to wywołuje. Problem zgłębiła z mężem Piotrem (1859-1906) i w lipcu 1898 r. małżonkowie ogłosili odkrycie pierwszego pierwiastka promieniotwórczego, który nazwali polon. A w grudniu ujawnili istnienie kolejnego – radu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Jednym z przykładów wykorzystywania skojarzeń z promieniowaniem w reklamie, jest polski proszek Radion (co, jak wiadomo, sam pierze).
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    prof.B przypadkiem odkrył promieniotwórczość - naświetlił zabezpieczone przed światłem płyty fotograficzne przez pozostawienie ich w obecności próbki metalu. Zasługą odkrywcy było poprawne zinterpretowanie przyczyny uszkodzenia materiału fotograficznego. Przynajmniej tak o tym czytalem. Czy się mylę?
    już oceniałe(a)ś
    1
    1