Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu pierwszy raz odbył się równolegle w Połczynie-Zdroju w 1967 roku. Od początku swojego istnienia, festiwal był przedsięwzięciem propagandowym. Miejsce nie było przypadkowe. W czasach PRL-u Kołobrzeg utożsamiał walki toczone na Pomorzu przez 1. Armię Wojska Polskiego. Czas festiwalu również nie był wybrany przypadkowo, ponieważ odbywał się w sezonie urlopowym, kiedy do miasta zjeżdżało tysiące wczasowiczów.

Festiwal Piosenki Żołnierskiej uchodził za najlepszy polski festiwal piosenki. W amfiteatrze na 4,5 tysiąca widzów mieściło się 6 tysięcy. Piosenkarze śpiewali przede wszystkim o wojskowym umiłowaniu ojczyzny wyrażającym się tak w boju, jak i codziennej pracy: Piosenka 'Marsz bliski sercu'.


O kultowym festiwalu przeczytasz więcej w Ale Historii


Znajdziesz nas na Twitterze, Google+ i Instagramie
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.
Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Festiwal festiwalem, do dziś pamiętam niektóre piosenki, a zwłaszcza Adama Zwierza. Ale zdecydujcie się, droga redakcjo portalu, czy chcecie napisać 4,5 tys. / tysiąca czy 4500. Bo "4,5 000", które figuruje w zapewne wrzuconym naprędce tekstem ("na 4,5 000 widzów mieściło się 6 tysięcy"), zapisem poprawnym nie jest.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  `