Oddział, który kojarzył się z komplikacjami i śmiercią wielu pacjentów, zaczął leczyć prawie bez powikłań. Okazało się, że każdy szczegół ma znaczenie. Jak podczas lotu samolotem.

Opowiada prof. Emilian Snarski, hematolog, kierownik Klinicznego Oddziału Hematologii w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze. Był w zespole lekarzy, którzy zdobyli międzynarodowego Ig Nobla z medycyny za wykorzystanie lodów do zmniejszenia powikłań chemioterapii.

Jako młody lekarz zacząłem pracę na hematologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Najbardziej interesowały mnie przeszczepienia szpiku. Dawały nadzieję na wyleczenie dotąd niewyleczalnych chorób i szansę, by osiągnąć ten cel w ciągu kilku tygodni.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Marcin Ręczmin poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    wielki szacunek dla lekarzy! Widać troskę o pacjentów w każdym momencie!
    @bosia
    Bardzo rzadko pojawiają się - gdziekolwiek - treści uzmysławiające ryzyko wszelkich, nawet najbardziej rutynowych - zabiegów medycznych.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @bosia
    W tym tekście widzę jak na dłoni opisane skutki polskiej kultury zapie*dolu: cały personel odwalił kawał dobrej roboty, zmniejszył ilość powikłań, zatem zaraz ktoś im zarzucił, że nic nie robią. Bo przecież wcześniej w pocie czoła walczyli z problemami, a teraz siedzą i "nic nie robią."
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Pierwsza myśl po przeczytaniu to jak mało jest właściwych ludzi na właściwych miejscach…..
    @goshaya
    O tym samym pomyślałam
    już oceniałe(a)ś
    18
    0
    Brawo!
    już oceniałe(a)ś
    134
    0
    Wspaniały, wartościowy artykuł, dziękuję:) Gdyby takie checklisty wprowadzić choćby w MOPS może mniej by było przypadków skrajnej przemocy domowej
    już oceniałe(a)ś
    125
    0
    Są wspaniali ludzie na tym świecie, dziękuję.
    już oceniałe(a)ś
    119
    0
    Szacunek!
    już oceniałe(a)ś
    99
    0
    Ogromne gratulacje!!!
    już oceniałe(a)ś
    94
    0
    Fantastyczne! Zwłaszcza te lody albo lód do ssania.
    A o checkliście świetnie pisze Atul Gawande w książce, nomen omen, "Potęga checklisty". Trzy poprzednie książki tego autora wydane w Polsce równie dobre, a może nawet lepsze.
    @Halabarda
    O tej samej książce pomyślałam!
    już oceniałe(a)ś
    5
    0