Na dłoniach widać oznaki niektórych chorób organizmu. Najwięcej może z nich wyczytać dermatolog. Co widzi u swoich pacjentów?

Skóra na dłoniach może odzwierciedlać stan naszego zdrowia. To może być np. łuszczyca w różnych odmianach, ale także mukowiscydoza.

Dr n. med Andrzej Szmurło, dermatolog z Kliniki Ewy Chlebus w Warszawie: - Zauważono, że skóra dłoni osoby noszącej geny mukowiscydozy, gdy nasiąka wodą, mięknie, marszczy się i zaczyna przypominać tzw. ręce praczki.

Alergie i wypryski

Najczęściej na dłoniach pacjentów widać tzw. wyprysk ze zużycia. Takich osób było bardzo dużo zwłaszcza w pandemii COVID-19. Dłonie zużywały się, bo na okrągło je dezynfekowaliśmy i myliśmy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Artykuł dowodzi, że lekarze nie mają wiele do powiedzenia w sprawach skóry. Terapia metodą prób i błędów, albo nawilżanie albo natłuszczanie. Skóra jest barierą dynamiczną, szybko się regeneruje, jest odbiciem procesów wewnętrznych jak i odpowiedzią na czynniki zewnętrzne. Do tego jeszcze substancje uczulające, alergeny zawarte w wodzie, powietrzu i pożywieniu. Do mycia używać najlepiej wody zmiękczonej, dłonie nacierać sokiem z cytryny, kosmetyki najlepiej z dodatkiem 2% kwasu mlekowego.
    @chemik49.
    Chemiku ,artykuł niczego nie dowodzi a tym bardziej tego że lekarze nie mają wiele do powiedzenia ,a Ty faktycznie niewiele wiesz o pracy i zawodzie lekarza ,proponuję jutro jednak wybrać się do lekarza …
    już oceniałe(a)ś
    0
    0