Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że jeszcze w styczniu resort zdrowia wraz z resortem edukacji będą promować szczepienia przeciwko HPV. Od 1 czerwca 2023 roku dobrowolne szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego są dostępne bezpłatnie dla dzieci w wieku 12 i 13 lat, ale nie wszyscy rodzice o tym wiedzą.
- "Nasi poprzednicy nie zadbali o lepszą promocję i informacje na temat możliwości szczepienia dzieci przeciw HPV, a w tej chwili pani minister Leszczyna to naprawia. Odpowiednie instytucje starają się naprawić ten błąd, czyli dotrzeć z informacją do rodziców zainteresowanych tą szczepionką" – zapowiedział premier Donald Tusk.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Do szkoły (podstawowej) to chyba nie ma wyjścia, jest obowiązek szkolny i dziecko trzeba przyjąć. Chyba, żeby zrobić osobne szkoły dla niezaszczepionych :)
Na wypadek gdybyś jeszcze szukał to podpowiem.
Ja zaszczepiłam się u lekarza POZ. Poszłam na konsultację, lekarz wypisał mi receptę po zakwalifikowaniu do szczepienia. Szczepionkę kupiłam w aptece, włożyłam do torebki termoaktywnej i poszłam bezpośrednio do punktu pielęgniarek w przychodni, gdzie mnie zaszczepili. Zapłaciłam tylko ok. 440 za szczepionkę.
Prywatnie szczepienie ze szczepionką załatwioną przez przychodnie to koszt ok 700-800 zł.
Tak czy siak nie jest to tania zabawa. Ale pozdrawiam z nerwowego oczekiwania na wynik badania zmian przednowotworowych szyjki macicy - mądry Polak po szkodzie.
A i tylko dopowiem, że oczywiście mowa o koszcie jednej dawki. A trzeba przyjąć trzy.
Ja do świetnego opisu zrobionego przez winter dodam: sprawdź najpierw, w której aptece w twojej okolicy jest szczepionka. Są strony, które pokazują dostępność leków w konkretnych aptekach (np. gdziepolek czy ktomalek). Wpisujesz w wyszukiwarkę "Gardasil 9" (chroni przed największą liczbą typów HPV) i na mapie przechodzisz na widok swoich okolic - widzisz wtedy, ile dawek ma która apteka i (nie zawsze, ale często), ile kosztują. Możesz nawet zarezerwować online - najlepiej po tym, jak lekarz ci wypisze receptę. Potem wykonujesz wszystkie działania z opisu winter.
Tak, mogłoby być prostsze - ale cóż, lepsze to niż rak.
jeszcze lepiej obdzwonić apteki w okolicy i zapytać, czy można zamówić i za ile - można oszczędzić ok. 100-150zł, bo część aptek raportuje brak szczepionki, ale okazuje się, że mogą ściągnąć z hurtowni na zamówienie.
Idziesz do lekarza-niekołtuna, wyłuszczasz sprawę, dostajesz receptę. Idziesz do apteki, wykupujesz. Idziesz że szczepionką do przchodni w dniach szczepiennych (nie codzień może być odpowiednią pielegniarka) wyluszczasz sprawę, kłują Cię. Powtarzasz w ilości i czasie jaki zaleca producent. .
Podobnie załatwia się mnóstwo spraw, nie tylko szczepienia.
Seks będzie zawsze. Dzięki szczepionce nie będzie chorób.