Przemiana materii jest potrzebna organizmowi do utrzymania tak ważnych funkcji jak oddychanie, poruszanie się czy regeneracja. U każdego z nas ten proces przebiega inaczej. Dlaczego?

Metabolizm to skomplikowany proces biochemiczny zachodzący w organizmie człowieka, którego celem jest przetwarzanie składników odżywczych dostarczanych z zewnątrz, czyli z jedzenia. Jednostka określająca, ile energii dostarcza organizmowi dany pokarm, to kaloria.

Tabliczka czekolady ma więcej kalorii niż jabłko, dzięki czemu dostarcza organizmowi więcej energii.

Na liczbę kalorii spalanych dziennie przez daną osobę wpływa aktywność fizyczna, ilość tłuszczu i mięśni w organizmie oraz podstawowa przemiana materii, czyli BMR (ang. basal metabolic rate). BMR to wskaźnik, dzięki któremu możemy się dowiedzieć, jaka jest nasza podstawowa przemiana materii.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Dobrze i prosto wyjaśnione procesy fizjologiczne. Szkoda, że brak wzmianki o wpływie hormonów tarczycy na metabolizm energetyczny i brak krótkiego podsumowania w punktach. Dla przeciętnego czytelnika nieposiadającego wiedzy artykuł (pomimo, że bardzo dobry i prawie bezbłędny) może być nieco nudny i niejasny.
    już oceniałe(a)ś
    19
    1
    "Co ważne, szybka utrata masy ciała i agresywne ograniczenie kalorii zmniejszają BMR." - w języku potocznym, mówimy wtedy o"efekcie jo-jo". Organizm doznaje szoku wskutek nagłej i drastycznej redukcji dostarczanych mu kalorii i samoistnie spowalnia metabolizm. Mówiąc wprost - nasze ciało, w obawie przed śmiercią głodową, próbuje oszczędzić możliwie jak najwięcej kalorii. Zatrzymanie tego procesu jest trudne i dlatego tak wiele osób po nieumiejętnie wdrożonej diecie gwałtownie przybiera na wadze.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    "Wątroba jest z kolei narządem odpowiedzialnym za przetwarzanie wchłoniętych aminokwasów i tłuszczów z jelita cienkiego." Dodajmy, że u Kamińskiego odpowiada również za ciągłe metabolizowanie alkoholu.
    @DonJoe
    Z zakrapianych imprez towarzyskich od jakiegoś czasu pozostaje mu tylko samotne łojenie kroplówki pod więzienną szpitalną celą.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    ile czasu poświęciliście na stanie się grubasami,tyle potrzeba na bycie zdrowym.amen
    @Jurek69
    Albo jeszcze dłużej
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Zabrakło jedynie informacji, że na koniec i tak wszyscy umieramy...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Nie marudź zatem.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Nie chcę marudzić, ale jak dla trochę to chaotycznie napisane.
    @Maniek-Misiek
    ...jak dla mnie...
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Po co komu ten naukowy bełkot większości ludzi, którzy nawet nie wiedzą gdzie jest trzustka. Tekst to za mało żeby publikować w specjalistycznym piśmie, za dużo jak dla człowieka nawet z wyższym wykształceniem ale nie specjalistycznym. Posłuchałem artykułu żeby czegoś się dowiedzieć o fabryce, która działa w moim organizmie. I jak głupi byłem tak jestem!
    już oceniałe(a)ś
    0
    2