Wielu z nas lubi uczucie towarzyszące oglądaniu dobrego filmu. Smutny dramat może pomóc nam uwolnić emocje, a komedia poprawić nastrój. Filmy pomagają odkryć swoje emocje na bezpiecznym gruncie.

Coraz więcej badaczy uważa, że filmy mogą być dobrym narzędziem terapeutycznym. To jednak wciąż nowa dziedzina psychologii. Przeprowadzony przeze mnie przegląd dotychczasowych badań wskazuje, że filmoterapia może skutecznie pomagać ludziom w przetwarzaniu trudnych emocji, co może pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne. 

Odkryłam, że film angażuje ludzi emocjonalnie w sposób, który można wykorzystać terapeutycznie.

Opowiadanie o postaciach z filmu może być łatwiejsze niż bezpośrednie omawianie problemów, ponieważ pozwala na pewien emocjonalny dystans. Filmy mogą również pomagać ludziom nabierać umiejętności życiowych na podstawie tego, jak bohaterowie radzą sobie z wyzwaniami. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Piękna idea, od dawna właściwie znana, tylko pierwotnie dotycząca teatru i catharsis.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    A wcale nie na marginesie, to mam mocne wrażenie, że umarła sztuka wielowarstwowego czytania filmów.
    Nie tylko z powodu dominującego, konsumpcyjnego podejścia do kina, ale także nadmiaru produkcji filmowych. Produkcji...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    ja wiem dokladnie jak, potrzeba postawic na stoliku przed telewizorem butelke jacka danielsa gazowana mineralke i kostki lodu i mozna sie leczyc
    już oceniałe(a)ś
    0
    0