Medycyna stara się skutecznie walczyć z bólem. Wiemy coraz więcej nie tylko o mechanizmie jego powstawania, ale także o skutkach ubocznych leków przeciwbólowych. O tym, jak leczyć ból i jak wybierać terapie najlepsze dla pacjenta, mówi dr n. med. Jerzy Jarosz.

Ból sygnalizuje, że w organizmie dzieje się coś złego. Czy tylko tyle dobrego można o nim powiedzieć?

– Tak, ból jako zjawisko sygnalizujące uszkodzenie tkanek po to właśnie został „wymyślony". Ale dotyczy to wyłącznie bólu ostrego, który mija wraz z chorobą. Trzeba go odróżnić od bólu, który pozostaje mimo wyleczenia choroby, istnieje równolegle z nią czy też jest istotą choroby, która ma inną nazwę, np. zapalenie stawów albo zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. To ból przewlekły, który od samego początku jest zły. To swego rodzaju kalectwo, z którym przychodzi nam żyć. Sygnalizuje wprawdzie chorobę, ale przerwać się go nie da, sama choroba może być nieusuwalna.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze