Opieka nad osobami dotkniętymi alzheimerem jest trudna, ale chorym i ich opiekunom może pomóc odpowiednio zaprojektowana przestrzeń. W miarę postępu choroby otoczenie powinno się zmieniać.

Krzysztof Jacuński, z wykształcenia architekt, obecnie dyrektor zarządzający Origin Polska, firmy specjalizującej się w rehabilitacji oraz wszelkich formach opieki senioralnej (originpolska.com).

Charakter tego schorzenia wymaga, aby w miarę jego postępowania przestrzeń otaczająca chorego się zmieniała – dostosowywała do potrzeb pacjenta wchodzącego w kolejne stadia choroby.

Łagodne zaburzenia

W pierwszej fazie wytyczne dotyczące kolorów, dostępu światła i możliwości jego regulacji oraz aranżacji powierzchni nie odbiegają daleko od zasad stosowanych w obiektach przeznaczonych dla seniorów. Jedyny wyjątek to kwestia mebli oraz wystroju i konfiguracji wnętrz. Do obiektów firmy Origin, specjalizującej się w rehabilitacji i opiece senioralnej, zamawiane są meble z przejrzystymi frontami, aby chory, który nie pamięta, gdzie przechowuje bieliznę, skarpetki, koszule lub przedmioty codziennego użytku, mógł szybko znaleźć potrzebną rzecz lub część garderoby. Znacznie obniża to u niego poziom stresu. Drzwi do łazienki powinny być widoczne z sypialni i najlepiej cały czas otwarte, a wnętrze łazienki lekko oświetlone – szybkie znalezienie toalety jest często ogromnym problemem, szczególnie w nocy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze