Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) nie ogranicza się tylko do stawów. Specjaliści zaliczają je do chorób układowych, czyli takich, które z czasem powodują istotne zmiany w wielu narządach i zakłócają pracę innych układów, na przykład moczowego, płciowego czy trawiennego. Jak się objawia i na czym polega leczenie?

Choroba atakuje głównie przed 40. rokiem życia, ale może się ujawnić także później. Jest nieuleczalna, jednak współczesna medycyna potrafi ją na tyle „obłaskawić", że chorzy mogą normalnie funkcjonować.
Reumatoidalne zapalanie stawów ma podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, że w organizmie chorego powstają przeciwciała skierowane przeciwko jego własnym antygenom i systematycznie je niszczą. Przeciwciała krążą z krwią po organizmie i mogą zaatakować każdy narząd. To właśnie dlatego zanim rozpozna się RZS, chory często jest leczony na przykład na płuca, serce albo nerki.
Definicja RZS mówi, że jest to układowa, przewlekła, zapalna choroba tkanki łącznej. Ważne, aby o tym wiedzieć, bo tkanka łączna to nie tylko chrząstka i kość. To też element podporowy wielu narządów, tworzy więzadła i ścięgna. Znajduje się wszędzie: w sercu, wątrobie, płucach, nerkach.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze