Prowadzi do stopniowej i nieodwracalnej utraty komórek nerwowych w mózgu, upośledzenia wyższych czynności korowych, takich jak pamięć, myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność uczenia się, mowa czy zdolność oceny sytuacji. Na chorobę Alzheimera choruje około 350 tys. Polaków.

Alzheimer to choroba neurodegeneracyjna. Jej charakterystycznym objawem są tzw. złogi białkowe w mózgu stworzone przez patogenetyczne białko (beta-amyloid).

Niestety, mimo wielu badań i ogromnych pieniędzy wydanych na dociekanie przyczyn tej choroby wciąż nie wiadomo, jakie dokładnie mechanizmy prowadzą do jej rozwoju. Widzimy za to jej skutki – zmiany w układzie nerwowym są nieodwracalne. Na tę chorobę wciąż nie ma leków, można jednak skutecznie spowalniać jej przebieg!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Strzelanie na ślepo. Znane mi osoby, które cierpią na Alzheimera były aktywne fizycznie, umysłowo, nie paliły, dbały o zęby, dobrze się odżywiały itp. Nic nie pasuje.
    @Arni
    Zgadza się.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    OMBCz!!!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0