110 mln zł na opiekę wytchnieniową przeznaczy w tym roku Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Pieniądze pochodzą z tzw. daniny solidarnościowej, czyli podatku nałożonego na najbogatszych Polaków. Pomoc dla opiekunów dzieci i dorosłych z orzeczeniem o niepełnosprawności zorganizują gminy.

Do wyboru będzie kilka opcji: wsparcie psychologa, pomoc w opiece w ciągu dnia (do 240 godzin), by członek rodziny mógł wyjść z domu, zająć się innymi sprawami. Możliwy jest też całodobowy pobyt w placówkach opiekuńczych przez 14 dni. Nie ma tu ograniczeń dochodowych.

Jeśli ktoś jednak potrzebowałby specjalnego wsparcia poza ofertą podstawową, to zwiększenie opieki możliwe jest przy poniesieniu połowy jej kosztów.

W zeszłym tygodniu czytelnicy „Wyborczej” nagrodzili w plebiscycie Ludzie Roku 2018 uczestników zeszłorocznego 40-dniowego protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. Mimo wielkiego poświęcenia w tamtych dniach ich los się nie poprawił. – Polityka jest okrutna wobec osób niepełnosprawnych. Trzeba to nazwać po imieniu: to jest przemoc ekonomiczna i już nawet nie w białych rękawiczkach – powiedziała nam Iwona Hartwich, jedna z liderek protestu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze