Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca będzie realizowany w całym kraju od przyszłego roku. Jego celem jest zmniejszenie śmiertelności wśród osób o zwiększonym ryzyku zachorowania

Rak płuca jest dziś największym onkologicznym problemem na świecie. To wciąż najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy, każdego roku rozpoznawany u ponad 21 tys. Polaków i Polek. Liczba zgonów przekracza 22 tys.

Niestety, wzrasta liczba zachorowań i zgonów na raka płuca wśród kobiet. Głównym powodem jest to, że o ile liczba palących mężczyzn spada, o tyle Polki coraz częściej sięgają po papierosa.

Choroba jest zwykle późno diagnozowana. Rak płuca rozwija się skrycie, objawy często są niecharakterystyczne. Zmiana charakteru kaszlu z suchego na wilgotny lub odwrotnie albo też wyraźne zwiększenie częstotliwości napadów kaszlu – to sygnały ostrzegawcze, że w płucach może się dziać coś naprawdę złego.
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze