Każdego roku 90 tys. Polaków przechodzi udar mózgu. To zupełnie zmienia ich życie, wielu musi na nowo się uczyć samodzielności. Czy można coś zrobić, by choroba nas ominęła? Tak, według naukowców całkiem sporo zależy od nas. Jak więc obniżyć ryzyko udaru?

1. Kontroluj nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze to jeden z najważniejszych czynników ryzyka udaru. Niestety, jak mówią eksperci, połowa chorych Polaków w ogóle nie wie, że ma nadciśnienie; z tych, którzy wiedzą, mniej niż połowa zażywa leki, a zdecydowana większość z tych, którzy to robią, robi to źle.

O zmierzenie ciśnienia powinniśmy prosić podczas każdej wizyty u lekarza - nawet dermatolog się nie obrazi, a my możemy się upewnić, że w naszych naczyniach wszystko przebiega tak, jak powinno. Dobrym pomysłem, szczególnie po przekroczeniu 40. roku życia, będzie zaopatrzenie się we własny aparat. Powinny o to zadbać szczególnie osoby, u których w rodzinie często występowało nadciśnienie, palące papierosy i mające otyłość.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Nas, prenumeratorów Wyborczej, to po prostu nie dotyczy
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Nas, p
    już oceniałe(a)ś
    0
    0