Tak w "Panu Tadeuszu" napisał Mickiewicz. Fakt. Trudno było gdzie indziej trafić na coś takiego jak nasza kawa sypana, zwana turecką. Na szczęście wiele się zmieniło. W wielu miejscach serwuje się dobrą kawę. Rozszyfrujmy jej z włoska brzmiące nazwy.

Kawa. Espresso

Oznacza mniej więcej tyle co „pod ciśnieniem" (wymawiamy tak, jak piszemy, w żadnym razie nie „ekspreso"). Wymyślono je z oszczędności, aby z jak najmniejszej ilości kawy uzyskać najlepszy i najmocniejszy napar. Prawdziwe espresso (25 ml naparu) powstaje w 25 sekund z 7 g zmielonej kawy, pod ciśnieniem ok. 9 barów, w temp. 90 st. C. Robi się je wyłącznie w ekspresie ciśnieniowym. Porządnie zaparzone musi mieć na powierzchni warstwę piany (crema) w kolorze ciemnego piwa, która pokrywa kawę. Espresso zwykle robi się z mieszanki kawy arabiki z robustą.

Kawa. Cappuccino

Jest to espresso z gorącym mlekiem i mleczną pianą (1:1:1), czasem oprószone czekoladą lub cynamonem. Podaje się je w dużych, ogrzanych filiżankach. Dobre ma kolor kapucyńskiego habitu, stąd nazwa. Uwaga: to kawa śniadaniowa, nie pije się jej po południu.

Kawa. Affogato

To lody w gorącej kawie. Do filiżanki wkłada się kulkę lodów, polewa espresso i czeka, aż na wierzch wypłynie „śmietanka" z podtopionych lodów. Po wypiciu mniej więcej połowy można affogato zamieszać, by lody połączyły się z kawą. Można wlać też nieco alkoholu.

Kawa. Mocha

Wymawiaj mokka. Składa się z 1/3 espresso, 2/3 gorącego mleka oraz czekolady. Do wysokiej, przezroczystej szklanki wlewa się espresso i miesza je z czekoladą (w proszku albo w syropie). Do tak przygotowanej mieszanki leje się gorące mleko. Mocha jest wynalazkiem amerykańskim. Nazwa pochodzi od portu Mocha w Jemenie, skąd sprowadzano kawę o czekoladowym smaku i zapachu.

Kawa. Frappe’

Zimną kawę z mlekiem wymyślono w Salonikach w 1957 roku. Podobno jeden z przedstawicieli firmy Nestle zamierzał jak co dzień rozpuścić kawę instant w gorącej wodzie i wymieszać ją z mlekiem. Wrzątku nie było, użył zatem zimnej wody, wymieszał z mlekiem w shakerze i w ten sposób powstała frappe’ (po francusku frapper oznacza ubijać, trząść, a jednocześnie – zamrażać).

Caffe’macchiato, latte macchiato

Caff? latte ma dwie warstwy: zmieszana z mlekiem kawa na dole i pianka na górze. Caff? latte macchiato składa się z trzech warstw: spienione mleko, ciemniejsza niż w caff? latte warstwa kawy oraz zwieńczająca całą kompozycję niewielka ilość mlecznej pianki.

Latte macchiato ma dużo mleka, mało kofeiny, składa się z trzech wyraźnie oddzielonych warstw. Dlatego latte macchiato zawsze podawane jest w wysokiej, przezroczystej szklance. Na samym dole znajduje się gorące mleko, na nim espresso, a na górze mleczna piana. Espresso unosi się na mleku, bo ma wyższą temperaturę i mniejszą gęstość. Macchiato najłatwiej zrobić, wlewając do szklanki wpierw gorące mleko, potem pianę, a na końcu, cienkim strumieniem, bardzo gorącą kawę.

Caffe’ latte to kawa z mlekiem. Jej podstawą jest espresso. Do ogrzanego naczynia (wysokiej szklanki, dużej filiżanki) wlewa się świeżo zaparzoną kawę, a na to sporą ilość bardzo gorącego mleka. Na wierzchu powinna znaleźć się niezbyt gruba warstwa mlecznej pianki.

Kawa. Bez kofeiny

Wprawdzie włoska kawa to tylko ta zaparzona w ekspresie, ale osoby, którym kofeina szkodzi, też mogą przyrządzić sobie pyszny napój. Łyżeczkę kawy bezkofeinowej zalewamy wrzątkiem w niewielkiej filiżance, nakładamy na to kleks bitej śmietany i posypujemy czekoladą w proszku. Nie jest to wprawdzie prawdziwe włoskie cappuccino, ale smakuje znakomicie.

Kawiarnia. Jedyna taka na świecie

Są takie kawiarnie na świecie, które warto choćby raz w życiu odwiedzić. Niewątpliwie należą do nich.: Café de la Paix w Paryżu, Emporio Armani Caffè w Dubaju, Gran Caffè Gambrinus w Neapolu. Jest takie powiedzenie, że jeżeli już umiesz chodzić, to na pewno wcześniej czy później trafisz do Wenecji, a będąc w Wenecji do Caffè Florian na placu św. Marka. Od 300 lat serwowana jest tam kawa na srebrnej tacy, przy akompaniamencie kilkuosobowej orkiestry.

Wyjątkowe miejsce jest także w słynącym z porcelany Ćmielowie. To Kawiarnia „Leżąca Kotka". Kawosze mogą tu wybierać filiżankę, w której zechcą degustować kawę lub herbatę.

– W 60 różnych modelach filiżanek wykonanych m.in. z porcelany różowej lub szmaragdowej podajemy kawę z szafranem lub kardamonem, najdroższą kawę świata – kopi luwak. Nigdzie indziej na świecie nie ma możliwości wypicia ulubionej kawy w wybranej przez siebie filiżance – tylko w naszej kawiarni – mówi Joanna Zalewska z Kawiarni „Leżąca Kotka" w Ćmielowie.

Komentarze