We wtorek po godz. 14, gdy tylko zostaną ujawnione arkusze z zadaniami, na fanpage'u "Wyborczej" na Facebooku będę rozwiązywał na żywo wszystkie tegoroczne zadania maturalne. Zapraszam! Liczę na podpowiedzi - za najciekawsze rozdamy w nagrodę dobre książki!

Blisko 270 tys. uczniów przystąpi we wtorek o godz. 9 do obowiązkowej matury z matematyki na poziomie podstawowym.

W zeszłym roku najbardziej zaskoczyło maturzystów (także mnie) pytanie o odchylenie standardowe zestawu liczb:   

Zadanie z egzaminu maturalnego z matematyki w 2018 roku
Zadanie z egzaminu maturalnego z matematyki w 2018 roku CKE

Poza tym nie było większych niespodzianek - ciągi arytmetyczne, geometryczne, równania liniowe i kwadratowe, logarytmy i funkcja wykładnicza, figury i bryły proste, czyli standardowy zestaw.

Na szczęście nie było zadań, uporczywie pojawiających się w poprzednich latach, w których należy wykazać się znajomością liczb w rzymskim systemie zapisu. I oby już na dobre zniknęły z arkuszy maturalnych. Nie widzę sensu uczenia młodych ludzi tego akurat systemu liczbowego. Już lepiej, aby maturzyści potrafili radzić sobie z binarnym zapisem, który jest wszak językiem komputerów.

Ciekawe, jakimi zadaniami eksperci Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zaskoczą maturzystów (i mnie) w tym roku.

Zapraszam we wtorek na stronę "Gazety Wyborczej" na Facebooku. Zapraszam szczególnie tegorocznych maturzystów, którzy chcieliby upewnić się, jak wypadli dwie godziny wcześniej na egzaminie, a także młodszych licealistów, aby zobaczyli, co ich czeka. I w ogóle wszystkich, którzy chcą sprawdzić, czy ich szkolna wiedza jeszcze nie zardzewiała.

Startujemy o godz. 13.45 - i gdy tylko CKE ujawni arkusze, mierzymy się z kolejnymi zadaniami. 

Mam nadzieję, że jestem solidnie przygotowany. Powinienem być, w końcu mam praktykę - zdaję maturę z matematyki co roku. Ale bardzo liczę na wasze podpowiedzi w komentarzach, bo - po pierwsze - szkołę kończyłem już bardzo dawno temu, a pamięć i głowa już nie ta, co kiedyś. A po drugie - mam do rozdania kilkadziesiąt dobrych książek

Na autorów najciekawszych podpowiedzi i komentarzy podczas rozwiązywania egzaminu maturalnego na FB "Wyborczej" czekają następujące pozycje:

1. "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna" Mariusza Urbanka, wyd. Iskry

2. "Matematyka jest wszędzie. Rodzinne przygody z matematyką" autorstwa Mai Kramer

3. "Elementy kultury matematycznej w fotografii" Małgorzaty Makiewicz

4.  "Poznawcza sieć matematycznego myślenia (w metaforach fotograficznych pochodzących z konkursu 'Matematyka w obiektywie')" Małgorzaty Makiewicz

Nagrody te sponsoruje Fundacja mBanku, która wspiera rozwój edukacji matematycznej w Polsce. Regulamin konkursu - znajdziecie pod tym linkiem.

PRZECZYTAJ TEŻ: Uwaga, konkurs! Wielcy polscy matematycy znani i nieznani. Pula nagród wynosi 130 tys. zł

Komentarze