Rok 2019 jest Rokiem Matematyki. Z tej okazji Fundacja mBanku ogłasza wielki konkurs dla szkół ponadpodstawowych i organizacji pozarządowych. Dzięki konkursowi poznacie życie i osiągnięcia najwybitniejszych polskich matematyków, ośrodków i szkół matematycznych we Lwowie, w Warszawie, Poznaniu, Wilnie i Krakowie.

Zadaniem uczestników jest kreatywne przedstawienie jednego z siedmiu tematów. Dotyczą one osiągnięć m.in. Stefana Banacha, Hugo Steinhausa, Stanisława Ulama, Wacława Sierpińskiego, Karola Borsuka, Stanisława Zaremby, Antoniego Zygmunda czy Mariana Reyewskiego.

Prace konkursowe mogą mieć dowolną formę audiowizualną, tekstową lub graficzną.  Może to być filmik, prezentacja multimedialna, praca plastyczna, gra, gazetka, grafika, komiks lub aplikacja mobilna.

Postarajcie się nas zaskoczyć, wyszperać unikalne informacje, w niebanalny sposób pokazać mało znanych matematyków i ich dokonania.

Szczególnie wysoko jury oceni prace uwzględniające współpracę nauczycieli matematyki z nauczycielami historii. Trzeba je złożyć do 10 maja tego roku.

W każdej z siedmiu kategorii tematycznych Fundacja mBanku przyzna nagrody. Są to granty w wysokości 6 tys. zł za pierwsze, 5 tys. zł za drugie i 4 tys. zł za trzecie miejsce. Dodatkowo jury przyzna pięć wyróżnień po 3 tys. zł oraz Grand Prix w wysokości 10 tys. zł za wyjątkowe dzieło.

W sumie pula nagród wynosi 130 tys. zł.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie mFundacja.pl w zakładce Wielcy polscy matematycy lub pod adresem www.mbank.pl/mfundacja/wielcy-polscy-matematycy.

Gazeta Wyborcza jest patronem prasowym konkursu.

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
A ja mam lepszy ( i dużo istotniejszy dla rozwoju współczesnej polskiej matematyki ) pomysł na konkurs, skierowany do rządzacych obecnych i przyszłych. Formacja polityczna. która przywróci w szkołach program nauczania tego przedmiotu w kształcie i zakresie, jaki obowiązywał w latach 1969 - 1985 ( w obecnie obowiązującym kursie matematyki NIE NAUCZA się nawet LOGIKI - sic! ) zyska dozgonną wdzięczność wyborczą polskiej postępowej, laickiej inteligencji. Nagrodą będzie kartka wyborcza.
@jolikgd
Niestety suweren uważa taką wiedzę za zbędną i też zagłosuje kartkami wyborczymi. A suwerena jest więcej niż postępowej inteligencji.
już oceniałe(a)ś
1
1
Na awersie twierdzenie o odwzorowaniu zwężającym: dla takich odwzorowań istnieje dokładnie jeden punkt taki, że oryginał pokrywa się z obrazem.

Weźmy na przykład mapę Polski. Jest to odwzorowanie zwężające (zmniejszające), bo jednemu kilometrowi w rzeczywistości odpowiada, powiedzmy, jeden centymetr na mapie. Wtedy, jeśli staniemy na mapie w miejscu, w którym akurat jesteśmy, to pokryje się ono z miejscem w rzeczywistości (jeśli jestem w Łodzi, i stanę na Łodzi, to punkt na mapie i w Łodzi pokryją się). Co więcej, będzie to jedyny taki punkt.

Jedno z niewielu tw. analizy funkcjonalnej, które da się wyłuszczyć pojęciowo :)
już oceniałe(a)ś
4
0
Za I miejsce deser w kawiarni szkockiej.
@seszek123
Raczej: kawa i duży koniak.
już oceniałe(a)ś
0
1