Udało mu się to tylko dlatego, że choć miał dwadzieścia lat, na skutek Holocaustu wyglądał na czternastoletniego chłopca.

* O co chodzi w Akademii Opowieści?

* Wyślij zgłoszenie konkursowe

* Zapoznaj się z REGULAMINEM

Jakub Cymberknoph – artystyczny pseudonim Jakub Zim, to był niezwykły człowiek i wspaniały artysta, który otworzył mi oczy na żydowską historię mojego Sosnowca – najważniejszego bohatera moich obrazów.

Mój przyjaciel urodził się na ulicy Targowej w 1920 roku. Wychował się w tej samej kamienicy, w której pierwsze lata dzieciństwa spędził Władysław Szpilman. Podobnie jak wielkiemu pianiście Jakubowi wojenną zawieruchę udało się przetrwać dzięki talentowi. Kiedy po latach tułaczki dotarł do Izraela, bez reszty poświęcił się malarstwu.

Był profesorem, na akademii prowadził pracownię malarstwa. Do Polski przyjechał dopiero w latach 90. Wtedy go poznałem. Wcześniej nie chciał odwiedzić ojczyzny ze względu na rządy znienawidzonych komunistów. Choć dzieliło nas całe pokolenie – był w wieku mojego ojca – to szybko nawiązaliśmy nić przyjaźni. Mimo dojrzałego wieku był młody duchem. Uwielbiałem z nim rozmawiać.

Dlaczego jest dla mnie ważny? Dzięki jego wspomnieniom odkryłem utraconą na zawsze – żydowską – część miasta. Dziś nie ma po niej prawie śladu. Tylko na starych fotografiach dostrzegam przechodniów w charakterystycznych chałatach. To on uwrażliwił mnie na dramatyczną historię getta, które mieściło się na Środuli, odkrył losy zagłębiowskich Żydów. Dziś, gdy Jakuba już nie ma z nami, często myślę o tej gorzkiej lekcji z przeszłości.

Kim jest najważniejszy człowiek w twoim życiu?

KONKURS Z NAGRODAMI:
Kim jest najważniejszy człowiek w twoim życiu?
Stałeś się dzięki niemu lepszy, mądrzejszy, bardziej wartościowy. Kim on jest, co dla ciebie znaczy?

Opowiedz nam o nim, razem napiszmy jego historię. Może to właśnie twój bohater będzie tak interesujący, że pozna go cała Polska. Daj mu szansę, zasługuje na to.

Serwis: Akademia Opowieści

Prace do 8 tys. znaków przyjmujemy do 31 marca 2017 r. I nagroda będzie miała wartość 5 tys. zł, II – 3 tys. zł, III – 2 tys. zł

Komentarze