To wydarzenie, którego nie można pominąć. Reportażystka Katarzyna Michalak i aktor, były więzień Dariusz Jeż, opowiedzą o najważniejszym człowieku w ich życiu. Przepytywać ich będzie Mariusz Szczygieł, jeden z najwybitniejszych polskich reporterów i dziennikarzy.

* O co chodzi w Akademii Opowieści?

* Wyślij zgłoszenie konkursowe

* Zapoznaj się z regulaminem

Akademia Opowieści
Akademia Opowieści Akademia Opowieści

Spotkanie w ramach Akademii Opowieści odbędzie się 14 lutego o godz. 19 w sali czarnej Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" przy ul. Grodzkiej 21 w Lublinie. Wstęp wolny

- Im dłużej żyję, tym bardziej widzę, że w życiu codziennym rozmawiamy głównie o bzdurach - mówi Mariusz Szczygieł. - Rzadko rozmawiamy o rzeczach ważnych, chyba że o tym, jak spłacić kredyt. Pogadajmy o czymś innym. Namawiam wszystkich do rozmów, po których możemy być lepsi.

Kim są opowiadacze

Gośćmi Mariusza Szczygła podczas spotkania w Lublinie będą Katarzyna Michalak i Dariusz Jeż. Michalak kieruje redakcją reportażu w Polskim Radiu Lublin. W 2005 roku za reportaż "Chłopcy z Wygnanki" dostała Prix Europa, najbardziej prestiżową nagrodę w Europie w tej dziedzinie. Jest także laureatką Melchiora dla Radiowego Reportażysty Roku 2006, Prix Italia - Wenecja 2006 i Turyn 2009 oraz Złotego Mikrofonu. Zajmuje się również popularyzowaniem sztuki świadomego słuchania.

Dariusz Jeż jest byłym gangsterem. Za wymuszenia i kradzieże w więzieniu spędził ponad pięć lat. W 2006 roku w zakładzie karnym w Lublinie, gdzie odsiadywał wyrok, reżyser teatralny Łukasz Witt-Michałowski realizował eksperymentalny projekt z więźniami. Wystawiał "Lizystratę" Arystofanesa. Jeż zagrał w spektaklu jedną z głównych ról. Po kilku miesiącach wyszedł na wolność i zajął się teatrem. Od tego czasu zagrał w kilkunastu spektaklach m.in. Witta-Michałowskiego, Pawła Passiniego i Joanny Lewickiej. Ma za sobą też kilka występów w serialach telewizyjnych. - Boję się myśleć, gdzie wylądowałbym, gdyby w więzieniu nie pojawił się Łukasz. Dzięki niemu moje życie zmieniło się o 180 stopni - opowiada aktor.

Mariusz Szczygieł to jeden z najwybitniejszych polskich reportażystów. Pisał m.in. dla "Gazety Wyborczej". Był zastępcą kierownika działu reportażu i zastępcą szefa "Dużego Formatu". Jest współzałożycielem Instytutu Reportażu i Polskiej Szkoły Reportażu, autorem bardzo popularnych książek, m.in. "Gottland", "Zrób sobie raj" czy "Projekt: prawda", pomysłodawcą i współredaktorem trzech tomów "Antologii polskiego reportażu XX w.".

Spotkanie odbędzie się 14 lutego o godz. 19 w sali czarnej Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

Zaczęło się w Bramie Grodzkiej

Nieprzypadkowo spotykamy się w Bramie Grodzkiej - miejscu, w którym szef ośrodka Tomasz Pietrasiewicz wraz ze swoją ekipą od lat gromadzą opowieści lublinian i dają im nowe życie. To właśnie tutaj narodził się pomysł Akademii Opowieści. - Będziemy uczyć jej uczestników praktycznego opowiadania historii. Chodzi tu zarówno o tworzenie narracji z użyciem tradycyjnych mediów, jak też z wykorzystaniem nowych technologii. Dlatego mottem Akademii jest: "Znajdź historię, która będzie mówić coś ważnego o tobie, o twoim życiu. Historię, która być może zmieniła ciebie i wpłynęła na twoje życie. My pomożemy ci ją opowiedzieć" - mówi Pietrasiewicz. - Dopiero opowieść tworzy naszą niepowtarzalną tożsamość i indywidualność. Odnosi się to również do nas jako wspólnoty. W co mogą złożyć się nasze opowieści? Jaki obraz Polski mogą dać? Jacy jesteśmy w lustrze tysięcy opowieści? Jaka jest nasza opowieść o nas samych? - pyta.

Lublin w całym tym przedsięwzięciu jest miejscem szczególnym, ponieważ tutaj pod koniec czerwca zaplanowaliśmy finał całego przedsięwzięcia w postaci Festiwalu Małych Opowieści.

 

Zobacz też: Jak pisać? Magdalena Parys w Akademii Opowieści

Akademia Opowieści. Konkurs z nagrodami

Opowiedzcie nam o najważniejszym człowieku w waszym życiu. Staliście się dzięki niemu lepsi, mądrzejsi, bardziej wartościowi. Kim on jest, co dla was znaczy? Opowiedzcie nam o nim, razem napiszmy jego historię.

Szukamy opowieści, które nas uwiodą. Planujemy pomoc redaktorów i reporterów "Dużego Formatu" w przygotowaniu tekstów do druku na naszych łamach. Może to właśnie wasz bohater będzie tak interesujący, że pozna go cała Polska. I znajdzie swoje miejsce w historii.

By pomóc w pracy nad waszymi opowieściami, wyruszamy w Polskę, by uczyć pisania. Nasi dziennikarze Mariusz Szczygieł, Michał Nogaś i Włodzimierz Nowak zapraszają na warsztaty Akademii i poświęcą waszym opowieściom dużo więcej czasu niż akademicki kwadrans. Jak wziąć udział w konkursie? Na Wasze opowieści czekamy do 31 marca 2017 r. Opowiadanie pod hasłem "Najważniejszy człowiek w moim życiu" nie może przekraczać 8 tysięcy znaków. Należy je wysłać za pośrednictwem formatki dostępnej na stronie internetowej AKADEMIA OPOWIEŚCI . Zwycięzcom kapituła konkursu przyzna nagrody pieniężne, a ich opowieści zostaną opublikowane w "Dużym Formacie". Szczegóły w naszym serwisie AKADEMIA OPOWIEŚCI.

Komentarze