Wyjątkowe listopadowe uroczystości Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, w tym roku odbywają się w szczególnych, pandemicznych warunkach. Z troski o zdrowie własne i naszych bliskich nie odwiedzimy tłumnie cmentarzy. Tym bardziej zachęcamy Państwa do wspomnienia osób, które pożegnaliśmy w minionym roku, a które trwale zapisały się w zbiorowej pamięci. Wspomnienia o tych, którzy odeszli w ostatnim roku już w piątek, 30 października w "Wyborczej".

Lista znakomitości jest w tym roku bardzo długa.

29 maja odszedł wybitny pisarz, Jerzy Pilch. W 2020 r. ukazał się jego ostatni zbiór „60 felietonów najjadowitszych”. Od lat zmagał się z chorobą Parkinsona.

7 marca zmarł Henryk Wujec, działacz opozycji demokratycznej, legenda "Solidarności". Mówił o sobie: – To, że jestem pochodzenia chłopskiego, uważam za ważne w moim życiu dlatego, że dość dobrze czuję się we wszystkich kontaktach właśnie z takimi normalnymi, szarymi ludźmi. Lubię z nimi przebywać – wspominał w 1989 r.

23 sierpnia pożegnaliśmy Marię Janion. Była wielką nauczycielką, wielką humanistką, wielką znawczynią polskiej kultury i krytyczką jej najbardziej zakrzepłych form. Stworzyła jedną z najbardziej twórczych i otwartych szkół myślenia w Polsce.

19 października odszedł Wojciech Pszoniak. Aktor nieograniczonych możliwości. W dorobku miał zarówno wspaniałe błazenady w kabarecie Pod Egidą, jak i rolę Jezusa w „Piłacie i innych” Andrzeja Wajdy.

Wspomnienia o tych, którzy odeszli prezentujemy w specjalnym dodatku już w piątek, 30 października w „Wyborczej”.

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem