Jesteśmy świadkami zmian klimatycznych zachodzących na naszym globie. Tu i teraz dotykają nas ich skutki, m. in. niespotykane wcześniej na taką skalę susze, wichury, oberwania chmury, powodzie. Nie jesteśmy na nie przygotowani, a większość z tych nowych zjawisk komplikuje i utrudnia nam życie. Na szczęście, specjaliści pracują nad różnymi rozwiązaniami, które mogą spowolnić, a nawet zatrzymać niekorzystne zmiany lub osłabić ich groźne skutki.

Są to koncepcje o różnym zasięgu i skali. Niektóre z nich do codziennej rutyny mogą wprowadzić gospodarstwa domowe, inne przeznaczone są dla miast i aglomeracji. Powstają również projekty dla państw, całych regionów geograficznych i kontynentów.

Z pomysłów naukowców na łagodzenie negatywnych dla środowiska i człowieka skutków zmian klimatycznych korzystają też włodarze Warszawy. W mieście budowane są zbiorniki magazynujące wodę, inwestuje się w odnawialne źródła energii, chroni istniejącą miejską zieleń i zwiększa obszar terenów zielonych. Powstają systemy, które zapobiegają niebezpiecznym skutkom gwałtownych zjawisk atmosferycznych, takim jak np. podtopienia. W stolicy lada moment do użytku zostaną oddane dwa ogromne zbiorniki: kolektor Zachodni i zbiornik retencyjny. W budowie są trzy potężne kolektory, które zaczną działać w 2023 roku.

Jakie jeszcze proekologiczne inwestycje realizowane są w Warszawie? Dowiecie się tego czytając "Dobry Klimat Miasta". W specjalnym dodatku ponadto:

  • Jaką drogę pokonują ścieki, zanim trafią do oczyszczalni?
  • Jak rozsądnie i ekologiczne korzystać z kranówki?
  • Do czego wykorzystywać szarą wodę (z kąpieli, prania, mycia naczyń)?
  • Jak chronić naszą planetę przed narastającym kryzysem klimatycznym?

Dodatek "Dobry klimat miasta" w piątek 14 sierpnia, ze stołeczną „Wyborczą”.

Materiał przygotowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

Komentarze