Drogi, mosty, tunele, obwodnice. Parki, bulwary i ścieżki rowerowe. Remonty rynków, szkoły, baseny. Budżety obywatelskie, rady dzielnic, obywatelskie panele. Projekty wielkie, jak Euro 2012, i te najmniejsze, jak integrujące sąsiadów święta ulic. Utworzenie samorządów to jeden z największych sukcesów wolnej Polski. 27 maja minie 30 lat od pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Już w środę 22 kwietnia, w "Wyborczej" - "Supermiasta", specjalny, 40-stronicowy dodatek o dokonaniach polskiego samorządu.

W numerze m.in.:

  • Jaką drogę w ciągu ostatnich 30 lat przeszedł Białystok? Rozmowa z Tadeusze Truskolaskim, prezydentem Białegostoku i prezesem Unii Metropolii Polskich.
  • W Warszawie jest wiele miejsc, które od 1990 roku zmieniły się nie do poznania.  - Jak przeistoczyła się Warszawa? W jakich dziedzinach dokonał się największy postęp? Jak będzie wyglądała stolica w 2050 roku? – rozmowa z Rafałem Trzaskowskim.
  • 500 mln zł - o tyle mniej może wpłynąć w tym roku do budżetu Gdańska w związku z epidemią koronawirusa i nadchodzącym kryzysem ekonomicznym. Jakie wyzwania stoją przed samorządami w czasie epidemii? – rozmowa z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydentką Gdańska.
  • Co najbardziej odmieniło Kraków? Samorządność, pieniądze unijne, boom turystyczny? Ostatnie 30 lat to najlepszy czas w historii Krakowa od czasów renesansu – rozmowa z Jackiem Majchrowskim prezydentem Krakowa.
  • Czym nasze miasta różnią się dziś od tych sprzed trzech dekad? Skąd się bierze siła samorządów? W powszechnym przekonaniu są one sprawniejsze niż państwo – rozmowa z Kazimierzem Karolczakiem przewodniczącym Górnośląsko?Zagłębiowskiej Metropolii.

Rocznica 30-lecia samorządów w Polsce przypadła na bardzo trudny okres – szaleje pandemia spowodowana koronawirusem, padają firmy, ludzie tracą pracę. – Właśnie teraz szczególnie niebezpieczne są zapędy centralistyczne. Nam wszystkim potrzebne są silne samorządy – mówi Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

W lokalnych serwisach na Wyborcza.pl trwa głosowanie w plebiscycie „Supermiasta”. Zapytaliśmy naszych Czytelników, które inwestycje i zdarzenia wywołały największe zmiany w ich miastach. Na głosy czytelników czekamy do 30 kwietnia.

„Supermiasta”, specjalny, 40-stronicowy dodatek o dokonaniach polskiego samorządu, już w środę 22 kwietnia w "Wyborczej".

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem