"Lista białoruska” to jedna z nieodkrytych dotąd tajemnic zbrodni dokonanej 80 lat temu przez NKWD. Po 17 września 1939 r. kilka tysięcy Polaków zostało uwięzionych na terenie tzw. zachodniej Białorusi. Nadal nie znamy ich nazwisk, nie wiemy, gdzie zostały ukryte zwłoki – w najnowszym wydaniu tygodnika „Ale Historia” Mirosław Maciorowski pyta historyka dr. Macieja Wyrwę, gdzie są ukryte groby 3870 Polaków zamordowanych przez NKWD.
W numerze również:
Dżuma rozprzestrzeniła się aż po krańce świata. Pierwszą historyczną pandemię opisuje Józef Krzyk
Wiosną 642 r. zaraza zaatakowała Konstantynopol, stolicę Bizancjum. Zabiła jedną czwartą mieszkańców Imperium. Miała też zgubny wpływ na ekonomię całego państwa. A jaką odegrała polityczną rolę? I tu niespodzianka – pogodziła skonfliktowane wcześniej frakcje, tzw. niebieskich i zielonych, które wcześniej zaciekle ze sobą walczyły.
Pamiętna Wielkanoc. O tym co zdarzyło się w 1282 r. w Palermo, i jakie były tego skutki, pisze Sebastian Duda
Seksualne molestowanie pięknej Sycylijki przez francuskiego żołdaka pod kościołem Św. Ducha w Palermo dało początek jednej z największych rzezi w historii wyspy. Przeszła do historii jako „nieszpory Sycylijskie” i dała początek wojnie.
Nierówna walka człowieka z naturą. Joanna Banaś poleca książkę Józefa Krzyka
Książka (e-book)„Plagi. Historia bez końca. 26 chorób, które zmieniły świat” opowiada o chorobach zakaźnych – od dżumy po AIDS. I o plagach, które im towarzyszyły: zabobonie, okrucieństwie, pazerności, ludzkiej głupocie.
Tygodnik "Ale Historia" w poniedziałek 6 kwietnia w "Wyborczej" wraz z magazynem reporterów "Duży Format".
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze