100-lecie powrotu Kujaw i Pomorza do Polski, powstanie Ligi Narodów i rząd Jędrzeja Moraczewskiego – tygodnik „Ale Historia” w poniedziałek 13 stycznia z „Wyborczą”

Leon Janta-Połczyński zagroził zachodnim dyplomatom powstaniem zbrojnym, jeśli Bydgoszcz i Toruń nie znajdą się w granicach odrodzonej Polski – w najnowszym wydaniu tygodnika „Ale Historia” Wojciech Borakiewicz pisze o powrocie Kujaw i Pomorza do Polski.

W numerze również:

- Lepsze życie w Bydgoszczy. Historia rodzinna Wojciecha Borakiewicza

Mój dziadek Andrzej Borakiewicz był jednym z tysięcy Polaków, którzy w 1920 r. i następnych kilku latach zmienili miasto nad Brdą z niemieckiego Brombergu w polską Bydgoszcz. Stało się to błyskawicznie. Jeszcze na przełomie 1919 i 1920 r. w Bydgoszczy mieszkało 80 proc. Niemców. Po dwóch latach w 90-tysięcznym mieście zostało ich tylko 17 proc.

- Rząd światowy. O powstaniu Ligi Narodów pisze Maciej Jarkowiec

Woodrow Wilson święcie wierzył, że powołanie Ligi Narodów zapobiegnie 98 proc. konfliktów. Nie wiadomo, jak to wyliczył, ale wiadomo, że bardzo się pomylił. Wielu historyków powstanie Ligi uważa jednak za korzystny przełom.

- Okopy polskiej demokracji. Z historykiem Mikołajem Mirowskim rozmawia Paweł Smoleński

Rząd Jędrzeja Moraczewskiego był dla komunistów za mało rewolucyjny, a dla endeków zbyt czerwony. Ale żaden późniejszy gabinet II RP nie podważył jego reform.ale


Partnerem wydania jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Tygodnik „Ale Historia” w poniedziałek 13 stycznia z „Wyborczą”

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem