W magazynie m.in:
NYT Turning Points 2020
Wydarzenia, które wstrząsną (choćby delikatnie) światem w 2020 r. - według „New York Timesa”.
NYT: Po dekadzie chaosu czas na strach
Prawie jedna trzecia ludności świata żyje obecnie w krajach przechodzących proces „autokratyzacji”. Demokracje zachodnie oddają pole Chinom i różnym autokratom, rosną korupcja I nierówności społeczne. Czy pokolenie protestu odwróci ten trend?
Jack Ma, prawdopodobnie najpotężniejszy biznesmen w Chinach: Afrykańscy przedsiębiorcy będą siłą napędową kolejnej rewolucji cyfrowej
W październiku Rwanda zapowiedziała premierę Mara Phone, pierwszego smartfona wyprodukowanego w całości w Afryce. Afryka właśnie dzięki swoim dzisiejszym niedociągnięciom umożliwi ryzykantom i zapaleńcom przemienić kontynent w światowego lidera wzrostu i innowacji.
Niall Ferguson: Druga zimna wojna? Tak, z Chinami. Już trwa. Kiedy wybuchła? Przyszli historycy wskażą rok 2019
To, co zaczęło się jako wojna handlowa, szybko rozwinęło się w szereg różnych konfliktów.
Związek Radziecki nie mógł wykorzystywać zasobów dynamicznego sektora prywatnego. Chiny mogą. Na niektórych rynkach - zwłaszcza w technologiach finansowych - Chiny wyprzedzają już USA. Nie oczekuję wybuchu w przyszłym roku drugiej wojny koreańskiej. Sądzę jednak, że nowa zimna wojna będzie jeszcze zimniejsza, nawet jeśli Trump pokusi się o odwilż, podpisując szeroką umowę handlową z Chinami.
Raghuram G. Rajan: Myśląc globalnie, działając lokalnie. Nasza przyszłość zależy od społeczności
Nieszczęścia trapiące dzisiejszy świat mają wiele twarzy: Trumpa, brexitu czy ruchu żółtych kamizelek. U ich źródeł tkwią na ogół zmiany technologiczne i globalizacja. Mimo że bezrobocie w rozwiniętych krajach utrzymuje się na całym świecie na historycznie niskim poziomie, popularność ruchów kontestacyjnych dowodzi, że wiele osób wciąż martwi się o swoją przyszłość. Aby zwalczyć nierówności społeczne i poczucie bezradności, trzeba wspierać lokalne społeczności i zachęcać obywateli do angażowania się w demokratyczne działania.
Darren Aronofsky: Greta Thunberg to ikona, jakiej potrzebuje nasza planeta
Nastoletnia działaczka na rzecz klimatu Greta Thunberg przepłynęła przez Atlantyk do Nowego Jorku na bezemisyjnym jachcie. Czy i co daje nam to do myślenia?
Carles Puigdemont: Stare granice kneblują liberalną demokrację
Walka o terytorium powinna być ćwiczeniem z upodmiotowienia, a nie kontroli obywateli. Negocjując brexit premier Boris Johnson przyznał, że Irlandię Północną i Irlandię można traktować jak część jednolitego rynku, z tymi samymi regułami na północ i południe od granicy dotyczącymi rolnictwa, produkcji żywności i produkcji przemysłowej.
Argentyna ma swoją nową Evitę
W październiku wyborcy w Argentynie przywrócili do władzy peronistów. Jak długo może potrwać ta iluzja, którą uwodzi Argentyńczyków? Feministyczna marka Cristiny Fernández de Kirchner jest stworzona po to, by pomóc wyłącznie jej - innym kobietom już nie.
Sayaka Murata: Przyszłość seksu żyje w każdym z nas
Ruszyła produkcja przemysłowa Harmony, pierwszego na świecie robota erotycznego, wyposażonego w sztuczną inteligencję.Często wyobrażam sobie przyszłość, w której seks nie istnieje. Wiele osób uważa, że to dziwne, ale dla mnie jest to świat cudownie nostalgiczny.
Nasze mózgi nie dorównują naszej technologii
W lipcu Federalna Komisja Handlu ogłosiła, że nałoży na Facebooka 5 mld dolarów grzywny - największą karę, jaką kiedykolwiek nałożyła za naruszenia prywatności konsumentów.
"Turning Points" - noworoczny magazyn "Wyborczej" i "New York Timesa" już we wtorek 31 grudnia w "Wyborczej".
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze