Raport z sytuacji na polskich porodówkach, historia wolnej miłości Kory, sposoby na pokochanie matematyki i zioła o właściwościach uspokajających – „Wysokie Obcasy” już w sobotę, 9 listopada w „Wyborczej”.

  • KORA i fazy miłości

Spędziliśmy razem 40 lat. W pewnym momencie stanowiliśmy jedność. Wystarczyła mina, spojrzenie – i wszystko o sobie wiedzieliśmy. Kora opisała wszystkie modalności miłości. Destrukcje, starania, namiętności, na przekór życiu i śmierci, na przekór społeczeństwu. Nam się wydawało, że w miłości musi być napięcie. Że nie może być nudy. Gdy zaczynaliśmy się lekko nudzić, to dra matyzowaliśmy, prowokowaliśmy kłótnie. Przecież te nasze słynne kłótnie, rozstania, powroty powodowały, że miłość miała temperaturę. Kora miała ogromny temperament. Kiedyś jechaliśmy samochodem, zaczęliśmy się o coś kłócić, zatrzymała auto, kazała mi wysiadać, w szczerym polu. Gdyby nie to, że pojechała bez kluczyków, to pewnie by po mnie nie wróciła. I takie rzeczy zdarzały się często, wielokrotnie. To nie była prosta miłość.  Byłem hipisem, ale nie brałem udziału w żadnej hipisowskiej wolnej miłości. Kora była moją pierwszą kobietą, z Kamilem Sipowiczem rozmawia Monika Tutak-Goll.

Ponadto w numerze: 

  • Przyj, nie przyszłaś tu poleżeć

Podczas badania przed porodem lekarz włożył mi dwa palce i śmiał się do innego, młodszego lekarza: „Patrz i ucz się, jak się wkłada palce w kobietę”. Jak traktowane są kobiety na porodówkach? Tekst Czy z poniżaniem przez lekarzy i brakiem empatii można wygrać? O sytuacji na polskich porodówkach pisze Agnieszka Urazińska.

  • Dyskobolka

Robiono zakłady, czy Konopacka wcześniej rzuci dyskiem nowy rekord, czy też rzuci Matuszewskiego. O sportowych osiągnięciach i życiu osobistym Haliny Konopackiej opowiada Agnieszka Metelska, autorka książki „Złota. Legenda Haliny Konopackiej”.

  • Uczę się tego, żeby nie oceniać

Szłam z tłumem podczas „czarnych marszów” i myślałam o prawach, które tracimy lub możemy stracić. Zdałam sobie sprawę, że przespaliśmy kilka lat. O zaangażowaniu w prawa kobiet, odejściu z kościoła in vitro i nadziejach na przyszłość, Joannie Wróżyńskiej opowiada Mary Komasa.

  • Matematyka pomaga się cieszyć muzyką

Ludzie, którzy dobrze sobie radzą z matematyką, szybciej znajdują rozwiązania codziennych problemów i łatwiej podejmują decyzje. Jak matematyka zmienia nasze zachowanie? Jak zaszczepić w dzieciach miłość do liczenia? Z Moniką Worch rozmawia Magdalena Warchala.

  • Herbatka na smutki

Waleriana, dziurawiec, melisa, passiflora – zioła mogą pomóc rozładować stres. Jak działają? Jak dobrze je przygotowywać by nie straciły cennych właściwości? Podpowiada Margit Kossobudzka.

  • Łemkowy gar

War, homiłki, bobalki, kisełyjcia – w Beskidzie Niskim można jeszcze zjeść tradycyjne dania kuchni łemkowskiej. Tradycyjne przyprawy spisała Magdalena Gorlas.

  • Nie mam natury domatora

Na czas prób „Hamleta” żona wyrzuciła mnie z domu. Podczas pracy nad spektaklem nie da się ze mną wytrzymać. Z Bartoszem Szydłowskim, twórcą Teatru Łaźnia Nowa i dyrektorem artystycznym Teatru im. Słowackiego w Krakowie, rozmawia Małgorzata Skowrońska.

„Wysokie Obcasy”, już w sobotę, 9 listopada w „Wyborczej”. Chcesz czytać "Wysokie Obcasy" premierowo w wersji cyfrowej? Wejdź na WysokieObcasy.pl i zapisz się na newsletter.

Komentarze