Stan polskiej armii we wrześniu 1939 roku, III Rzesza rozgrywająca Brytyjczyków i rzekoma rywalizacja Piłsudskiego i Dmowskiego o względy Marii Juszkiewiczowej w najnowszym numerze "Ale Historia" z "Wyborczą".

Jest taka fotografia: nad grobem ułana stoi koń z pochylonym łbem. Dla mnie to symbol wojny wrześniowej: ofiarności i dzielności żołnierza, ale też znak charakterystyczny armii, która nie dorastała do standardów wojny w 1939 r. - w najnowszym wydaniu magazynu "Ale Historia" z historykiem Kacprem Śledzińskim rozmawia Paweł Smoleński.

W numerze również:

- Urok "Pięknej Pani". O rzekomej rywalizacji Piłsudskiego i Dmowskiego o miłość Marii Juszkiewiczowej pisze Kamil Janicki

Piłsudczycy byli pewni: Maria Juszkiewiczowa dała kosza Dmowskiemu, a wybrała Piłsudskiego. Bój o serce atrakcyjnej kobiety miał poróżnić przyszłych liderów polskiej polityki i wykluczyć jakiekolwiek porozumienie między nimi. Czy tak było naprawdę?

- Przebiegły manewr Hitlera. Piotr M. Majewski opisuje, jak III Rzesza rozgrywała Brytyjczyków

Przed konferencją monachijską szef brytyjskiego MSZ lord Halifax spotkał się potajemnie z adiutantem Hitlera i towarzyszącą mu znaną aferzystką. Fakt, że rozmawiał z ludźmi tak niskiej rangi, utwierdził Führera w przekonaniu, że w Monachium podyktuje Brytyjczykom swoje warunki.

- Inteligent w godzinach próby. Paweł Smoleński poleca książkę "Pamiętnik inteligenta. Historie wesołe, a ogromnie przez to smutne"

W opowieściach Jerzego Rakowieckiego jesteśmy mocarni, wspaniali i dumni, ale też mali, niekiedy nikczemni, uwikłani we własne słabości, także w historię.

Magazyn "Ale Historia" już w poniedziałek 2 września z "Wyborczą"

Komentarze