Polisa posagowa to ubezpieczenie na życie, które mobilizuje do regularnego, wieloletniego oszczędzania oraz zapewnia dziecku wypłatę zgromadzonych pieniędzy, gdy jest już pełnoletnie.
- Przez długi czas, szczególnie w latach 80., był to bardzo popularny produkt, ale zmiany ekonomiczne lat 90. – w szczególności bardzo wysoka inflacja oraz denominacja złotego – miały fatalny wpływ na ostateczne wypłaty świadczeń, co w efekcie przełożyło się na spadek zainteresowania takimi rozwiązaniami – tłumaczy Magdalena Maciejewska z Działu Rozwoju Produktów w Aegon.
W obecnych produktach uwzględnia się już ryzyko takich negatywnych wpływów ekonomicznych.
- W ostatnich latach nowoczesne ubezpieczenia posagowe odzyskują popularność, przede wszystkim dzięki prostej konstrukcji i zdefiniowanemu celowi: wpłacane składki budują „posag” – stąd nieco archaiczna nazwa tzw. posagówek – czyli kapitał, z którego dziecko będzie mogło korzystać po osiągnięciu pełnoletności – dodaje Maciejewska.
Te środki mogą posłużyć np. na pokrycie kosztów nauki na zagranicznej uczelni, wesele czy wsparcie w zakupie pierwszego samochodu, mieszkania czy też rozpoczęcia własnej działalności.
W odróżnieniu od klasycznych form oszczędzania, takich jak lokaty bankowe, dziecko we wskazanym w umowie momencie, czyli na koniec okresu ubezpieczenia, otrzyma umówioną kwotę, bez względu na to, czy w tym czasie rodzicom stanie się coś, co sprawi, że nie będą mogli wpłacać składki.
Jak wybrać polisę lub ubezpieczenie posagowe? Czytaj we wtorek 6 sierpnia w "Gazecie Wyborczej"
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze