Jak nam szkodzi palenie
Nałogowi palacze żyją średnio o 15 lat krócej niż osoby wolne od tego nałogu. Mają też o wiele gorszą jakość życia – częściej dopadają ich ataki migreny, problemy z seksem, szybciej się starzeją, męczą i tracą zęby. Lista szkód wywoływanych przez papierosy jest znacznie dłuższa.
Dym, którym się zaciąga palacz, zawiera ponad 4 tys. związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych, takich jak m.in.: aceton, amoniak, arsen, benzopiren, butan, chlorek winylu, ciała smołowate, cyjanowodór, DDT, dibenzoakrydyna, dimetylonitrozoamina, fenole, formaldehyd, kadm, naftyloamina, piren, tlenek węgla, toluidyna, uretan czy promieniotwórczy polon. Mimo to około 9 mln Polaków wciąż nałogowo pali. Pisze: Margit Kossobudzka
Zawsze jest promyk nadziei
Kiedy rodzi się chore dziecko, można się załamać. Tylko że to nic nie da. Trzeba podjąć walkę i myśleć pozytywnie – mówią rodzice Moniki i Karola.
Monika skończyła w maju 11 lat. Urodziła się z rozszczepieniem rdzenia kręgowego i wodogłowiem.
To, że będą jakieś problemy, okazało się w siódmym miesiącu ciąży. Podczas badania USG lekarze wykryli u córeczki wodogłowie. Ale to, że jest także przepuklina kręgosłupa, okazało się dopiero podczas porodu. Wcześniej tej wady nie wykryto. Nie byliśmy na to przygotowani. Na początku nie mieliśmy pojęcia, co to oznacza. Było okropnie, zupełnie nie wiedzieliśmy, co i jak. Do dziś każdego dnia uczymy się z mężem nowych rzeczy w opiece i postępowaniu z Moniką. Dopiero z czasem oswoiliśmy się z sytuacją, a teraz to już jest wręcz spokojnie.
Chudnięcie i tycie zwiększa ryzyko demencji
Istnieje silny związek między częstymi zmianami masy ciała a chorobami demencyjnymi. Groźne jest nie tylko szybkie przybieranie na wadze, ale również gwałtowny spadek – przestrzegają naukowcy z Korei Południowej.
Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), na całym świecie demencja dotyka dziś 50 mln ludzi, a każdego roku przybywa kolejne 10 mln.
O ponad 100 proc. wzrosła też w ciągu ostatnich czterech dekad liczba przypadków otyłości. Nic dziwnego, że naukowcy zaczęli się zastanawiać, czy w przypadku tych dwóch schorzeń mogą istnieć jakieś związki.
Pisze: Wojciech Moskal
Tygodnik "Tylko Zdrowie" w piątek 31 maja z "Gazetą Wyborczą"
Wszystkie komentarze