Rząd chce oceniać, kto faktycznie jest przedsiębiorcą, a kto tylko udaje. "Udawani" zostaną przeniesieni na etat i będą musieli płacić większe podatki i składki. Jakimi kryteriami rząd będzie się kierować przy kontrolowaniu przedsiębiorców? - czytaj w "Moim Biznesie", wtorkowym dodatku do "Gazety Wyborczej".

Test przedsiębiorców” – te dwa słowa można obecnie usłyszeć bardzo często. I nic dziwnego, oznaczają bowiem rewolucję na rynku pracy. Przeprowadzenie testu przedsiębiorcy Ministerstwo Finansów zapisało w projekcie tzw. Wieloletniego Planu Finansowego na lata 2019–2022. Procedura ma wejść w życie w styczniu 2020 r. i - w największym skrócie - oznacza weryfikację, czy dany przedsiębiorca faktycznie nim jest. Minister finansów Teresa Czerwińska zapewniała, że działania te są konieczne, bo rząd musi walczyć z „dualizmem na rynku pracy”. Jej zdaniem trzeba sytuację uporządkować, bo „mamy w kraju bardzo wysoki poziom tzw. samozatrudnienia, jeden z najwyższych wśród krajów wysoko rozwiniętych”.

Na czym będzie polegać weryfikacja osób na samozatrudnieniu i kto może jej nie przejść oraz jakie będą tego konsekwencje? Zapraszamy do czytania informatora „Mojego Biznesu” we wtorek 4 czerwca w „Gazecie Wyborczej”.

Komentarze