– Często zdarza się, że zamiast spać sześć - osiem godzin w ciągu doby, osoba z demencją śpi przez jedną - trzy godziny, a następnie przez kilka godzin jest aktywna i znowu śpi przez stosunkowo krótki czas. Przyczyną tego rodzaju problemów ze snem jest degeneracja tej części mózgu, która reguluje rytm dobowy. Środki nasenne są skuteczne w małym stopniu, czasem powodują reakcje paradoksalne – z intensywnymi zaburzeniami zachowania, często gwałtowne. Mogą także spowodować delirium i często dodatkowo pogarszają funkcjonowanie pamięci. Pomóc może utrzymywanie aktywności bliskiego w dzień, jak najdłużej się da.
A jak wybrać dobry dom opieki radzi Andrzej Fedorowicz.
W Polsce nie ma jeszcze tradycji przeprowadzania się seniorów do samodzielnych domów opieki. Dlatego w ośrodkach nie znajdziemy zbyt wielu znanych z amerykańskich filmów obrazków: żwawych, rumianych staruszków grających w bingo, karty, lepiących garnki czy robiących na drutach.
Pierwszą rzeczą jest uświadomienie sobie, że przeprowadzający się do domu opieki senior będzie żył w nim być może przez wiele lat. W tym czasie w jego i naszym życiu sporo się może zdarzyć. Stosunkowo samodzielny jeszcze rodzic może się stać leżącym pacjentem, którego trzeba przewijać i karmić.
Dodatek specjalny dla opiekunów osób chorych na alzheimera już w czwartek 23 maja z "Gazetą Wyborczą".
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze