(...)Gdzie zacząć?
Ptaki można obserwować dosłownie wszędzie, nawet nie wychodząc z domu, przez okno czy z balkonu. Na początek warto poznać i nauczyć się rozpoznawać te gatunki, które żyją blisko naszego miejsca zamieszkania, czyli te, które są naszymi sąsiadami. Ptaki bytujące w pobliżu ludzi są mniej płochliwe, a więc łatwiejsze do odnalezienia przez lornetkę – pozwalają dłużej się obserwować. Dzięki temu uda się nauczyć rozpoznawać kilkanaście gatunków, a być może i więcej (to zależy od tego, gdzie mieszkamy). Zdobywszy taką wiedzę, możemy zacząć wyprawy w teren, gdzie znajdują się bardziej wymagające siedliska.
Kiedy zacząć?
Dobrym okresem na rozpoczęcie nauki rozpoznawania ptaków jest zima i obserwacje przy karmniku. Mamy wtedy do opanowania znacznie mniejszą ilość gatunków niż wiosną czy latem, ptaki są mniej płochliwe, a karmniki przy domach odwiedzają wówczas gatunki, których próżno szukać w tym siedlisku w innym okresie. W tym czasie warto też odwiedzić niezamarznięte miejskie odcinki rzek czy zbiorniki wodne. Ptaki wodne stają się wówczas łatwe do obserwacji. Samce kaczek są już w upierzeniu godowym, co stwarza doskonałą okazję do nauki cech różniących gatunki, ale też do zapoznania się z dymorfizmem płciowym w obrębie gatunku.
Jak zacząć?
Jak patrzeć na obserwowanego ptaka i co notować? W notatniku zanotujcie zawsze na początku datę prowadzonej obserwacji; miejsce, gdzie tę obserwację prowadzicie; warunki atmosferyczne, jakie panują danego dnia; no i czas, kiedy jesteście w terenie. Dalej już notujecie gatunek ptaka i liczbę osobników, którą obserwujecie, jego zachowanie etc. Gatunki nieznane trzeba opisać w taki sposób, aby później móc odnaleźć je w przewodniku. Bardzo pomocne okażą się szkice. Podstawowym elementem jest oczywiście kolorystyka elementów upierzenia oraz nieopierzonych części ciała. Bardzo ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę na sylwetkę obserwowanego ptaka oraz jego wielkość. Wiele charakterystycznych parametrów sylwetki ptaka może mieć niejednokrotnie kluczowe znaczenie w poprawnym oznaczeniu gatunku. Zwracajcie uwagę na takie parametry, jak projekcja złożonego skrzydła, tzn. gdzie sięga jego szczyt (np. do połowy ogona, jest dłuższy od ogona), jaką długość mają nogi w locie, np. ile wystają poza ogon (znacznie, minimalnie, tylko palce), kształt i wielkość dzioba, sposób lotu, kształt skrzydła (szczególnie ważne przy ptakach szponiastych w locie). (...)"*
fragment książki "Ptaki Polski. Atlas z kalendarzem obserwatora" cz.1 2019
Dwie książki "Ptaki Polski. Atlas z kalendarzem obserwatora" zdecydowanie ułatwią obserwację i wskażą charakterystyczne cechy każdego ptaka. Dodatkowo w każdej książce znajduje się alfabetyczny kalendarz obserwacji ptaków, który prezentuje najlepsze okresy w roku do obserwacji każdego z gatunków ptaków. Mamy nadzieję będzie praktyczną pomocą każdego obserwatora ptaków.
Książki "Ptaki Polski. Atlas z kalendarzem obserwatora" już 15 i 16 maja z "Gazetą Wyborczą".
Cena "Gazety Wyborczej" i każdej książki 12,99 zł (w tym 8% VAT)
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze