Czy Kościół można zmienić od środka?
Wielkim nieszczęściem polskiego Kościoła jest fakt, że nie ma w nim teologicznego fermentu. Nie mierzymy się z teologią feministyczną, teologią queer czy teologią wyzwolenia. Wychodzimy z założenia, że to, co zakonserwowane, jest dobre. Chrześcijaństwu potrzebna jest świeżość, szukanie sposobów na to, by odczytywać Ewangelię ciągle na nowo. Więc chcę, żebyśmy przestali wreszcie traktować biskupów jak dzieci, które nie wiedzą, co robią i co mówią, i z którymi trzeba się obchodzić jak ze zgniłym jajem. Z Ignacym Dudkiewiczem i Marią Rościszewską rozmawia Grzegorz Wysocki
W numerze także:
Jesteś tym, za co się wstydzisz
Jeżeli duński rząd zrobi jakieś świństwo, to ja się nie wstydzę, jak czeski, też nie, ale jak polski - tak. Ja się wstydzę za polski rząd, za szwedzki i od czasu do czasu za izraelski też. To są moje trzy przynależności. Za ludzkość się nie potrafię wstydzić, nie ogarniam. Z Maciejem Zarembą Bielawskim, autorem autobiografii "Dom z dwiema wieżami" rozmawia Anna Bikont.
Strażniczka pamięci Simony
Kiedyś spotkałam faceta, który oświadczył, że po wysłuchaniu przypadkiem „Gawędy” Simony nigdy więcej nie rozdeptał dżdżownicy. Choć kochał swój nieskazitelny trawiasty dywanik i setki maleńkich otworków w ziemi traktował jak kataklizm. Z Joanną, siostrzenicą Simony Kossak, rozmawia Aga Kozak.
Próbuję jeszcze raz. To najprostsza decyzja
Zaczęłam odchodzić od Kościoła, bo nie zgadzam się z jego stanowiskiem w ważnych dla mnie sprawach - in vitro, osób LGBT, antykoncepcji... Nie akceptuję uwikłania Kościoła w politykę, silnego wpływu na państwo, tuszowania pedofilii
Z Małgorzatą Rozenek-Majdan o in vitro rozmawia Anita Karwowska
Księżna, która nie wiedziała, gdzie jest mąka
Książę z Polski? - rodzice Virgilii nie mogą uwierzyć. Równie dobrze mogłaby powiedzieć, że wychodzi za króla Nigerii. Sapiehowie też wpadają w popłoch. Amerykanka? Czy ona wierzy w tego samego Boga co my? O księżnej Peterson-Sapiesze pisze Marta Grzywacz.
Nie odpiszę, bo umarłam
Wkrótce na fejsie będzie więcej zmarłych niż żywych. Zostaną po nich profile, które niczym zombie powstają ze zmarłych, kiedy danymi zainteresują się przestępcy. O internetowym życiu po życiu pisze Sylwia Czubkowska.
Brexit z bliska
Można się śmiać z brytyjskich strachów, że po brexicie zabraknie mleka kokosowego, anchois, chili, a wołowina będzie z hormonami, bo amerykańska. Memy przestają być śmieszne, kiedy pod „anchois” podstawimy „insulina”. O reakcjach Brytyjczyków na brexit pisze Stanisław Skarżyński
Dlaczego Ameryka pokochała socjalizm
„Ameryka została założona na fundamentach wolności i demokracji, nie rządowego przymusu. Urodziliśmy się i pozostaniemy wolni. Dziś raz jeszcze pragniemy odnowić nasze postanowienie: Ameryka nigdy nie będzie krajem socjalistycznym” - tak w lutym tego roku mówił Donald Trump. Słowa te brzmiały, jakby pochodziły z epoki zimnej wojny. Po co prezydent sięga po taką retorykę dzisiaj?
Sprawdza Jakub Majmurek
Emmanuel uderza 84 razy
W ten Wielki Poniedziałek, milczący tłum zjednoczył się z modlącymi się wiernymi. Wszyscy z rozpaczą patrzyli na języki ognia oplatające dach Notre Dame. Wszystkich łączyła jedna myśl: czy jeszcze kiedyś wejdziemy do tego surowego, kamiennego wnętrza może najważniejszej ze świątyń?
W "Wyborczej na Wielkanoc" także dodatek przygotowany przez redaktorki Instytutu Dobrego Życia, a w nim: jak mądrze o siebie dbać i ćwiczyć oddech, jak sprzątać z głową?
Bohaterką wielkanocnego wydania "Wysokich Obcasów" jest Ewa Chodakowska, jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich trenerek fitness. W rozmowie z Natalią Waloch opowiada o tym, dlaczego ważne jest siostrzeństwo i kobieca solidarność oraz dlaczego zaangażowała się w pomoc osobom, które doświadczyły przemocy domowej.
W numerze także:
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta na świecie, która opłynęła dookoła kulę ziemską w samotnym rejsie.
Menedżerki ubóstwa - co to znaczy bieda w Polsce oraz wolność w pigułce, czyli jak się narodziła antykoncepcja.
W magazynie "Nasza Europa", sobotnim dodatku "Wyborczej" o najważniejszych sprawach dotyczących Unii, sprawdzamy, jak dziś wierzy stary kontynent. Gdzie religia przeżywa kryzys, a gdzie - odrodzenie.
W numerze także:
Im lepszy Kościół, tym lepiej dla nas wszystkich
Kryzys chrześcijaństwa i erozja demokratycznej obietnicy dobrego życia sprawiają, że w Europie mnożą się upiorne bóstwa
Dlaczego brexit grozi pokojowi w Irlandii Północnej
Widmo powrotu najostrzejszego konfliktu katolików z protestantami w XX wieku wcale nie jest wymysłem panikarzy. Strach wynika z bardzo świeżej krwawej historii.
Marine Le Pen:
W polityce międzynarodowej nie ma przyjaciół ani wrogów. Są narody, które bronią swoich interesów
Szefowa francuskiej skrajnej prawicy w wywiadzie dla „Wyborczej”
Prezydent Czaputowa:
Wygrałam, bo głosowali na mnie bardzo konserwatywni Słowacy
Głowa państwa nie powinna forsować swoich poglądów w sprawach obyczajowych. Każde zmiany w prawie powinna poprzedzić szeroka debata publiczna - mówi słowacka prezydent-elekt.
Jacy szatani są czynni w Unii
Antyunijni protestanci z Irlandii długo zwalczali Brukselę jako „katolickiego Antychrysta”. Z kolei część prawicowych katolików widzi w Unii narzędzie świeckiej inkwizycji. Choć slogany są histeryczne, to kryją prawdziwe napięcie w kwestii definiowania „wartości europejskich”.
Ołtarz w służbie tronu
Patriarchat Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej nazywany jest współczesnym odpowiednikiem Agitpropu, czyli wydziału ideologii KC KPZR. Prawosławie oficjalnie stanowi ważne „spoiwo” państwa, ale jego waga w życiu społecznym jest nikła.
François Ozon:
Kościół się nie zmieni, jeśli go do tego nie zmusimy
Już nie da się kontynuować zamiatania skandali pod dywan. Jest na to za późno - mówi reżyser nagrodzonego na tegorocznym Berlinale filmu „Grâce à Dieu” o pedofilii w Kościele.
----------
"Magazyn Świąteczny" z dodatkiem przygotowanym przez Instytut Dobrego Życia oraz magazyny "Wysokie Obcasy" i "Nasza Europa" już w sobotę 20 kwietnia w specjalnym wydaniu "Wyborczej na Wielkanoc".
Wszystkie komentarze