Darowizna to rzeczy lub pieniądze, które komuś przekazujemy, z reguły nie chcąc nic w zamian. Obdarowany powinien pamiętać, by o wszystkim powiadomić fiskus, inaczej grożą mu znaczne podatki. 

Aby przekazać darowiznę, nie zawsze potrzebna jest umowa. Chyba, że chodzi o przeniesienie własności nieruchomości, użytkowania wieczystego czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W takich przypadkach konieczna będzie wizyta u notariusza i sporządzenie aktu notarialnego.

Umowa darowizny jest umową nieodpłatną. Nie oznacza to jednak, że darczyńca nie może otrzymać niczego w zamian. Art. 893 k.c. pozwala mu nałożyć na obdarowanego jakiś obowiązek lub polecenie.

Przykład. Rodzice podarowali w prezencie ślubnym dom synowi, zobowiązując go jednocześnie do przeprowadzenia remontu tak, by służył on nowej rodzinie.

Dziadek podarował wnukowi pieniądze na kupno komputera i innego sprzętu technicznego z równoczesnym poleceniem skończenia studiów.

Obdarowany może odmówić wykonania polecenia lub go po prostu fizycznie nie wykonywać. Darczyńca (lub spadkobiercy po jego śmierci) mogą domagać się jednak wypełnienia polecenia – także przed sądem – pod rygorem cofnięcia darowizny.

 Jak przekazać darowiznę, by jeszcze na niej skorzystać? Czytaj w sobotę 13 kwietnia w "Gazecie Wyborczej".

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem