Alkohol wywołuje raka
Wiele osób zdaje sobie sprawę, że związek między rakiem a tytoniem jest niepodważalny, jednak alkoholu jako substancji rakotwórczej nie traktujemy w sposób oczywisty. Co więcej, jesteśmy przekonani, że czerwone wino nam sprzyja, bo przecież dobrze działa na serce. Problem w tym, że jeśli nawet nasz układ krwionośny „lubi” lampkę czerwonego wina, to nie oznacza, że całe ciało reaguje tak samo. Alkohol zwiększa ryzyko rozwoju wielu rodzajów raka. Pisze Margit Kossobudzka.
Kleszcze. Nie daj się złapać
Kleszcze już się obudziły i są bardzo głodne. A to, niestety, oznacza, że rośnie ryzyko złapania boreliozy lub kleszczowego zapalenia mózgu (KZM). Dlatego ważne jest, żeby zauważyć pierwsze objawy choroby i szybko rozpocząć leczenie.
W tym roku te małe pajęczaki wyszły na żer wyjątkowo wcześnie. Pojawiły się już w lutym, gdy tylko termometry zaczęły pokazywać wyższą niż zwykle o tej porze temperaturę.
Czy będzie ich w tym sezonie więcej? W dużej mierze zależy to od tego, czy wiosna i lato będą suche, czy raczej wilgotne, co kleszczom sprzyja. Pisze Wojciech Moskal
Góry groźne dla serca
Jeśli jesteś po zawale, masz nadciśnienie albo chorobę wieńcową, nie planuj urlopu w górach, bo zamiast wypoczynku zafundujesz sobie pogorszenie samopoczucia. Dlaczego przebywanie na dużych wysokościach może szkodzić sercu?
Osoby z chorobami kardiologicznymi powinny w czasie urlopu unikać ekstremalnych sytuacji – długotrwałego wystawiania na bardzo wysoką temperaturę, przebywania w wysokiej wilgotności i na dużych wysokościach. Wychłodzenie, przegrzanie i gwałtowne skoki ciśnienia mogą być dla takich osób niebezpieczne i pogarszać samopoczucie. Odpowiada dr hab. n. med. Marek Postuła, kardiolog.
Tygodnik "Tylko Zdrowie" w piątek 5 kwietnia z "Gazetą Wyborczą".
Wszystkie komentarze