Diagnoza "nowotwór" zmienia życie chorego i jego otoczenia. Wszystko skupia się w jednej chwili na badaniach i leczeniu, a potem na procesie wyzdrowienia

Nowotwór, jak każda inna choroba, a może bardziej niż każda inna, ma wpływ na psychikę chorego.

W naszym dodatku piszemy m.in. o tym, że aktywność fizyczna jest w stanie nawet o 50 procent zmniejszyć ryzyko, że rak wróci. Jest pierwszą interwencją w styl życia, która skutecznie pociąga za sobą kolejne.

Radzimy jaką dietę wybrać, by szybciej po chorobie wrócić do sił. Piszemy też o tym, jak ważne w trakcie chemioterapii jest picie. Bardzo ważne jest, aby zacząć nawadnianie już 2-3 dni przed planowanym kursem chemioterapii. Nie ma nic gorszego niż pacjent, który wchodzi w terapię odwodniony, wówczas wszystkie dolegliwości wynikające z leczenia, np. nudności, wymioty, zawroty głowy, będą bardziej nasilone i będą trwały dłużej. Jeśli chory jest wyniszczony, skutki uboczne mogą się utrzymywać przez cały czas pomiędzy kursami chemioterapii, co sprawia, że leczenie, trwające zazwyczaj miesiącami, staje się trudnym do wytrzymania doświadczeniem.

Dodatek specjalny "Życie z rakiem" już we wtorek 27 lutego z "Gazetą Wyborczą". 

Komentarze