O problemach z potencją, grypie, która zwiększa ryzyko udaru i bodźcach, które wprowadzają nas w stan szczęśliwości przeczytasz w piątek 8 lutego w "Gazecie Wyborczej"

Skąd się biorą problemy z potencją?
Trzy miliony mężczyzn w Polsce może mieć problemy z potencją. Ale tylko 15 proc. szuka pomocy u specjalisty. A decyzja o wizycie u seksuologa czy urologa jest bardzo często odkładana nawet na lata. Problemy ze wzwodem, szczególnie u młodszych mężczyzn, mogą mieć podłoże psychogenne, później zazwyczaj są już konsekwencją złego stylu życia i związanych z tym chorób takich jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca. Szacuje się, że ponad jedna czwarta mężczyzn z problemami ze wzwodem na takim tle to nałogowi palacze, w wielu przypadkach także osoby nadużywające alkoholu. Jedna piąta mężczyzn z problemami z potencją zmaga się z nimi od momentu inicjacji seksualnej. Pisze: Wojciech Moskal.

Jak być szczęśliwym
Nauka o szczęściu, jaką jest psychologia pozytywna, to nie tylko zwykłe poszukiwanie osobistej wygody i egoistycznej przyjemności. Istota kwestii, które podnosi, jest o wiele poważniejsza, głębsza i trwalsza. Wpływa ona znacząco na: *** twoje zdrowie fizyczne (rzadsze chorowanie, szybsze zdrowienie, lepszą jakość życia, dłuższe życie…), *** twoje zdrowie psychiczne (nagromadzenie pozytywnych emocji, lepsze samopoczucie…), * twoje zdrowie społeczne (pozytywne i trwałe relacje z innymi), *** twoje otoczenie (szczęście jest zaraźliwe: kiedy promienieje, wpływa także na wszystkich w naszym otoczeniu – epidemia gwarantowana).

Grypa zwiększa ryzyko udaru
Po zachorowaniu na grypę zagrożenie niedokrwiennym udarem mózgu wzrasta nawet o 40 proc. – oceniają naukowcy. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania najgroźniejszym powikłaniom są szczepienia.
Każdego roku udar mózgu przechodzi w Polsce ok. 70 tys. ludzi, a 30 tys. z tego powodu umiera. Główne czynniki ryzyka to nadciśnienie, otyłość, brak ruchu, miażdżyca, palenie papierosów i złe geny, czyli rodzinna skłonność do udarów. Od pewnego czasu naukowcy zaczęli jednak podejrzewać również inne czynniki, w tym pewne infekcje.

Tygodnik "Tylko zdrowie" w piątek 8 lutego z "Gazetą Wyborczą"

Komentarze