Bakterie, które powodują paradontozę, przenikają do mózgu i przyczyniają się do alzheimera – odkryli naukowcy. U osób, które mają chore dziąsła, ryzyko rozwoju choroby może być nawet o 70 proc. wyższe.
Badacze coraz częściej przyznają, że alzheimer to choroba złożona, mająca wiele przyczyn.
Wśród czynników, które chronią nas przed rozwojem demencji, wymienia się m.in. zdrową niskosodową dietę, bogatą w warzywa i dobre tłuszcze oraz aktywność fizyczną. Teraz międzynarodowy zespół badaczy z USA, Norwegii, Nowej Zelandii, Australii oraz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie proponuje dołożyć jeszcze jeden – dbanie o higienę jamy ustnej. Autorką tekstu jest Margit Kossobudzka.
Co jest złego w smażeniu? Jedzenie smażonych potraw może zwiększać ryzyko rozwoju chorób serca i ryzyko przedwczesnej śmierci – dowodzą amerykańscy uczeni. Ale w krajach śródziemnomorskich taka zależność nie występuje. Dlaczego?
Amerykanie uwielbiają smażone potrawy. W zależności od prowadzonych statystyk od 25 do 36 proc. dorosłych Amerykanów spożywa codziennie smażoną żywność, zwykle w restauracjach typu fast food. Kraj ten boryka się też z epidemią nadwagi i otyłości. To dlatego amerykańscy specjaliści od żywienia wyjątkowo interesują się wpływem tego rodzaju jedzenia na nasze zdrowie. Autorką tekstu jest Margit Kossobudzka.
Od dawna wiadomo, że odczyny zapalne będące skutkiem zakażenia bakteryjnego mogą utrudniać starania się o dziecko. Stan zapalny tkanek znajdujących się w kanale szyjki czy jamie macicy może stać się przeszkodą dla implantacji (zagnieżdżenia) jaja płodowego w macicy. Nawet jedna z metod antykoncepcji – wkładki wewnątrzmaciczne – jest oparta na podobnym mechanizmie działania. Powoduje ona miejscowo odczyn zapalny w endometrium, w wyniku czego nie powinno ono przyjąć zapłodnionej komórki jajowej. Infekcja nie jest równoznaczna z niepłodnością, ale jej zwalczenie ułatwia zajście w ciążę. Z drugiej strony żadna infekcja bakteryjna nie jest pewnym sposobem na zapobiegnięcie ciąży. Rozmowa z ginekologiem dr Krzysztofem Szafranko.
Tygodnik "Tylko zdrowie" w piątek 1 lutego z "Gazetą Wyborczą"
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze