Zatrzymana cukrzyca, zalety mleka roślinnego i bóle kręgosłupa to główne tematy tygodnika "Tylko Zdrowie", w piątek 18 stycznia z "Gazetą Wyborczą"

Jak zatrzymać cukrzycę typu 1. u dzieci

Dziecko dużo pije, oddaje dużo moczu i chudnie. Ale rodzice sobie to wszystko tłumaczą – że gorąco, że urosło... Dochodzi do cyklu wydarzeń, które doprowadzają do bardzo ciężkiego stanu dzieci. Rozwija się zakwaszenie organizmu. Ale można działać, zanim rozwinie się choroba.

Zespół dr hab. n. med. Agnieszki Szypowskiej, pediatry i diabetologa bierze udział w nowatorskich badaniach nad prewencją cukrzycy typu 1. Chcemy wyłapać dzieci z genetyczną predyspozycją do cukrzycy typu 1. i „odczulić” je, podając na bardzo wczesnym etapie życia doustną insulinę. Wszystko po to, by organizm nauczył się ją tolerować i jej nie atakował.

W tym numerze także:

  • Nowa praca naukowców z uniwersytetu w Oksfordzie pod kierunkiem Josepha Poore’a przekonuje, że produkcja szklanki krowiego mleka powoduje powstanie prawie trzykrotnie większej emisji gazów cieplarnianych niż jakiegokolwiek mleka roślinnego.

    Żebyśmy mogli wypijać codziennie przez rok jedną szklankę krowiego mleka, potrzeba aż 255 litrów wody i aż 650 m kw. ziemi, czyli ponad 10 razy więcej niż wytworzenie tej samej ilości napoju owsianego – wyliczyli Brytyjczycy.

  • Sprawdź, czy twój kręgosłup dobrze sypia. Jeśli dokuczają ci bóle pleców, musisz zwrócić uwagę na to, jak sypiasz. Pozycja, w jakiej codziennie spędzasz kilka nocnych godzin, może być przyczyną problemów lub je pogłębi.

Tygodnik "Tylko zdrowie" w piątek 18 stycznia razem z "Gazetą Wyborczą"

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem